Noce z monstrum

Kiedy Polaków dręczy w nocy bezsenność z powodu pracy - zwykle przeglądają oferty zatrudnienia.

Polscy ankietowani zimną krwią górują nad respondentami z innych krajów. Autorzy sondażu wyrażają w związku z tym lekkie zdziwienie, że ponad jedna trzecia ankietowanych nie miewa problemów ze snem, "biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą".

Docisnęli jednak badanych, którzy deklarowali bezsenność spowodowaną sytuacją w pracy. Na pytanie "Z jakiego powodu związanego z pracą najczęściej nie możesz w nocy spać?", ankietowani wspominali, że praca ich stresuje (17% odpowiedzi), że próbują znaleźć pracę (40%), martwią się, że stracę pracę - 7%. A jak już wspomniano, 36% nie ma problemów ze snem w związku z pracą.

Ogółem, w Polsce jedynie 17% ankietowanych zadeklarowało, że przez pracę nie mogą w nocy spać. Najmniejsze problemy z bezsennością w związku z pracą mają Hiszpanie (8%) oraz frankojęzyczni mieszkańcy Kanady (16%). Najgorzej jest z Finami (35% nie sypia nocą z powodu pracy), Belgami (33%) oraz Francuzami i Luksemburczykami (po 32%). W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 22-23%. To bardzo niepokoi autorów sondy. "Wysoki poziom stresu powoduje obniżoną efektywność, niezadowolenie z życia i zaburza równowagę między pracą a życiem osobistym" - martwi się Dominik Matuzewicz z Monsterpolska.pl.

O ile stres wywołany wizją utraty pracy odbiera sen 7% polskich respondentów badania, to o wiele częściej dotyka to Irlandczyków (18%), Włochów (15%) i po Finów czy Niemców (11%).

Poszukiwanie pracy to dla 40% polskich badanych najczęstszy powód bezsenności z powodu pracy, podczas gdy np. podobnie bezsenne noce upływają aż 81% Hiszpanów. Najrzadziej taki efekt korelacji braku snu i refleksji nad sytuacją w firmie objawia się u Finów (28%) i Francuzów (39%).

Ogółem, w światowej sondzie Monstera aż 85% ankietowanych przyznaje, że cierpi na problemy ze snem spowodowane stresem związanym z pracy, z czego 52% miewa problemy z bezsennością spowodowane aktualnym poszukiwaniem pracy, 23% praca stresuje a 10% o pracę się boi. Średnio, wśród badanych z Europy, Stanów i Kanady nie ma problemów ze snem na tle pracy tylko 15% uczestników sondy.