Nocny alarm obudził załogę ISS

Alarm włączył się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii w systemie kontroli rosyjskiego modułu Zvezda.

fot. Wikipedia

W piątek ISS straciła orientację w przestrzeni kosmicznej podczas testowania silników załogowego statku kosmicznego Sojuz MS-18. Załoga ISS została obudzona w nocy przez alarm, który włączył się na stacji z powodu awarii w systemie kontroli rosyjskiego modułu Zvezda - wynika to z rozmów załogi z Ziemią, które były transmitowane przez NASA.

Anton Szkaplerow powiadomił o tym Centrum Kontroli Misji. Według niego, przyczyną była chwilowa utrata gotowości wsparcia nawigacyjnego w systemie kontroli ruchu i nawigacji modułu Zvezda. Później specjalista z Centrum Kontroli Misji poinformował załogę, że nie jest wymagane od niej żadne działanie.

Zobacz również:

Wcześniej ISS straciła orientację podczas testu silników statku kosmicznego Sojuz MS-18 - obróciła się o 57 stopni. Pół godziny później pozycję stacji w kosmosie przywrócono dzięki silnikom rosyjskiego modułu.

Obecna załoga ISS składa się z rosyjskich kosmonautów Olega Nowickiego i Piotra Dubrowa, astronautów NASA Marka Vande Hei, Shane'a Kimbrough i Megan McArthur, Japończyka Akihiko Hoshide i Thomasa Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz ekipy filmowej, w skład której wchodzą rosyjska aktorka Julia Peresild, reżyser Klim Shipenko i towarzyszący im kosmonauta Anton Shkaplerov. Kręcą oni pierwszy profesjonalny film fabularny w kosmosie pod tytułem "Challenge".

Polecamy: Stacja kosmiczna ISS do góry nogami przez rosyjski moduł

Źródło: sputniknews.com