Nokia 5800 Xpress Music - pogromca iPhone'a

Fiński potentat telefonii komórkowej zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu telefon wyposażony w dotykowy wyświetlacz. Oficjalna nazwa urządzenia, w zapowiedziach określanego mianem "Tube" brzmi 5800 Xpress Music. Telefon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian S60 piątej generacji, który - jak informuje Nokia - nieco zmodyfikowano, aby był bardziej przyjazny użytkownikowi. Finowie zapowiadają rychłe wydanie zestawu narzędzi programistycznych (SDK), umożliwiającego tworzenie aplikacji dla nowego telefonu.

Telefon można obsługiwać za pośrednictwem rysika oraz wirtualnej klawiatury QWERTY na ekranie. Zastosowany w aparacie wyświetlacz to 3,2-calowy ekran panoramiczny o rozdzielczości 640 x 360 pikseli, zdolny do wyświetlenia obrazu o 24-bitowej głębi kolorów. Podobnie jak w produkcie Apple nowa Nokia wyposażona jest w automatyczny czujnik orientacji (akcelerometr), odpowiedzialny za obrót obrazu. Urządzenie posiada moduł łączności Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g oraz moduł Bluetooth 2.0, dysponuje też odbiornikiem GPS współpracującym z programem Nokia Maps 2.0. W obudowie znaleźć zaś można złącze Micro-USB, gniazdo AV 3,5 mm oraz slot na karty MicroSD i gniazdo prądu stałego typu "jack" i wyjście tv. Wbudowana pamięć telefonu to 81 MB, ale w zestawie z urządzeniem znajduje się karta MicroSD o pojemności 8 GB.

Nokia 5800 Xpress Music

Nokia 5800 Xpress Music

Obsługiwane częstotliwości to WCDMA 900/2100 i GSM/EDGE 850/900/1800/1900 (w państwach Ameryki Łacińskiej telefon może działać także w sieciach WCDMA 850/1900). Urządzenie zasilane jest akumulatorem litowo-jonowym, który wedle zapewnień producenta, pozwala na 8,8 godzin rozmów w sieci GSM i 5 godzin w sieci WCDMA (deklarowany maksymalny czas czuwania wynosi odpowiednio 406,2 oraz 400 godzin).

Nokia 5800 Xpress Music

Nokia 5800 Xpress Music

Na wyposażeniu komórki znalazł się też cyfrowy aparat fotograficzny z optyką firmy Carl Zeiss, umożliwiający wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 3,2 megapiksela (format zdjęć - JPEG) oraz nagrywanie wideo w maksymalnej jakości 640 x 480 pikseli przy 30 fps w formatach MP4 lub 3GPP. Dodatkowa kamera służy do wykonywania połączeń wideo. Aparat umożliwia nagrywanie dźwięku w formatach WAV, AMR i AAC/MP4. Odtwarzanie audio odbywa się dzięki "pokładowemu" odtwarzaczowi z 8-pasmowym korektorem graficznym i obsługą formatów MP3, SP-MIDI, AAC, AAC+, eAAC+ oraz WMA. Wbudowane aplikacje zapewniają podstawowe funkcje edycji wideo i zdjęć, m.in. montaż, dodawanie tytułów, kadrowanie i obracanie.

Nokia 5800 Xpress Music

Nokia 5800 Xpress Music

Telefon posiada też wbudowany tuner radia FM i głośniki stereo. Za pośrednictwem nowej Nokii można łączyć się ze sklepem Nokia Music Store, zaopatrującym użytkowników w pliki muzyczne. Sugerowana przez producenta cena komórki to 279 euro netto, ale należy pamiętać o kosztach dodatkowych - planach taryfowych, w jakich urządzenie będzie rozpowszechniane. Telefon będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych obudowy, czarnej, czerwonej i niebieskiej.

Warto dodać, że urządzenie obsługuje technologię Adobe Flash, czego wciąż brak w iPhone (zobacz artykuł: iPhone z obsługą Flash? Zdecyduje Steve Jobs). Inne jego przewagi nad produktem Apple, to - poza wspomnianym nagrywaniem wideo - także możliwość wysyłania wiadomości MMS oraz wymienny akumulator.

Nokia 5800 Xpress Music

Nokia 5800 Xpress Music

Warto podkreślić, iż 5800 Xpress Music nie jest pierwszym telefonem z dotykowym wyświetlaczem w ofercie fińskiej spółki - w 2004 r. zaprezentowała ona smartfon 7710, działający pod kontrolą Symbiana S90.

Więcej informacji; Nokia


Zobacz również