Nokia C1, czyli pierwszy telefon z Androidem po wygaśnięciu umowy z Microsoftem

Nokia może niedługo wrócić do produkcji smartfonów. Do sieci trafiły rendery telefonu Nokia C1, który ma być pierwszym smartfonem fińskiego producenta po odsprzedaniu działu mobilnego firmie Microsoft. Urządzenie ma działać pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

Przez kilka lat Nokia na mocy umowy z Microsoftem produkowała urządzenia z rodziny Lumia z systemem Windows Phone. Współpraca zakończyła się odsprzedażą działu mobilnego firmie z Redmond, ale jak się okazuje nie oznacza to końca obecności Nokii na rynku mobilnym. Pierwszym urządzeniem był prezentowany podczas targów MWC 2015 w Barcelonie tablet Nokia N1 z Androidem.

Nokia mogła zlecić produkcję takiego tablet zewnętrznemu wykonawcy, ale do tej pory nie mogła wprowadzić do sprzedaży nowych smartfonów ze swoim logo na ubodowie. Takie były warunki umowy zawartej z Microsoftem. Ten zakaz niedługo jednak wygaśnie, a Finowie znów będą mogli sprzedawać telefony z logo Nokii. Pierwszym takim urządzeniem może być Nokia C1 z Androidem.

Tak ma wyglądać Nokia C1 z Androidem

Tak ma wyglądać Nokia C1 z Androidem

Nokia wydawało co prawda wcześniej urządzenia z Androidem z rodziny Nokia X, ale były to sprzęty ściśle powiązane z usługami Micorosftu. Pierwszy od wielu lat telefon wydawny samodzielnie przez Nokię będzie działał pod kontrolą niemal czystego Androida. Pierwsze informacje na temat tego smartfona pojawiły się jeszcze w grudniu, ale teraz do sieci trafiły pierwsze rendery pokazujące jak Nokia C1 mogłaby wyglądać.

Nokia C1 ma być wyposażona w 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD. Urządzenie ma napędzać procesor Intel Atom wspierany przez 2 GB RAM. Specyfikację dopełnić mają aparaty 8 Mpix i 5 Mpix.

źródło: phonearena.com