Nokia E-Cu - komórka ładowana za pomocą ciepła

Angielski projektant zaprezentował ciekawą, proekologiczną koncepcję telefonu komórkowego sygnowanego logiem Nokii. Model E-Cu jest ładowany za pomocą ciepła wytwarzanego np. podczas trzymania urządzenia w ręce lub w kieszeni.

Koncepcyjne urządzenie Nokii posiada klasyczną klawiaturę alfanumeryczną oraz zwykły, kolorowy wyświetlacz. Na tym jednak kończy się jego lista "normalnych" cech. Telefon można bowiem ładować bez podłączania go do zewnętrznych źródeł prądu.

Cele i metody koncepcji wyjaśnia sama nazwa telefonu. E-Cu to skrót od Enviroment (środowisko) oraz oznaczenia pierwiastka miedzi (Cu). Urządzenie posiada wbudowany termogenerator, który wytworzy energię potrzebną do zasilania telefonu wprost z ciepła. Dzięki temu komórkę można efektywnie ładować trzymając ją mocno w ręce lub po prostu wkładając np. do kieszeni spodni. Ciepło jest zbierane i przekazywane do generatora dzięki miedzianej obudowie, która pokrywa całą tylną ściankę oraz boki urządzenia.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 29.07.2021]

Niestety jest to na razie tylko model koncepcyjny stworzony przez projektanta Patricka Hylanda. Prostota i efektowny wygląd telefonu połączony z ciekawym pomysłem na ładowanie może jednak sprawić, że Nokia poważnie rozważy rozpoczęcie prac nad seryjną wersją urządzenia.