Nokia E66, Nokia E71 - nowe rozrywkowe smartfony dla biznesu

Nokia najwyraźniej wzięła sobie do serca utyskiwania użytkowników, że biznesowe telefony firmy są niezwykle nudne. Dziś miała miejsce światowa premiera dwóch nowych smartfonów: Nokia E66 oraz Nokia E71. W obydwu duży nacisk położono zarówno na funkcje użytkowe, jak i na rozrywkę - oraz na wyraźne oddzielenie życia służbowego i prywatnego.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66 to model z linii sliderów (telefonów z wysuwaną w dół klawiaturą numeryczną). Kształtem przypomina niezwykle popularną ostatnio Nokię N95, jednak jest od niej mniejsza i cieńsza - jej wymiary to 107 mm x 49 mm x 13 mm, a waga - 121 g.

Wyświetlacz w telefonie ma przekątną 2,4 cala (QVGA, czyli 320 x 240 pikseli). Litowo-jonowa bateria BL-4U o pojemności 1000 mAh ma gwarantować do 11 dni czuwania w sieci GSM i do 14 dni w sieci 3G. Czas rozmów to odpowiednio: 7,5 h i 3,5 h.

E71

Nokia E71

Nokia E71

Dużo ciekawszy od E66 wydaje się być model E71 - znacznie subtelniejszy (mniejszy) niż jego poprzednicy, tj. telefony Nokia E60 i E61i. E71 jest chyba pierwszym telefonem Nokii z klawiaturą QWERTY, który nawet w kobiecej dłoni nie prezentuje się jak kawał brukowca.

Wyświetlacz komórki ma przekątną 2,36 cala (320 x 240 pikseli). Litowo-polimerowa bateria BP-4L o pojemności 1500 mAh wystarczy na 17 dni czuwania w sieci GSM i 20 dni w sieci 3G. Czasy rozmów to odpowiednio: 10,5 h oraz 4,5 h.

Obydwa telefony wyposażono oczywiście w obsługę sieci 3G (HSDPA), moduły Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 i GPS (wraz z obsługą A-GPS), aparat 3,2 MPix, aplikację Nokia Maps i zbiór programów przydatnych w zastosowaniach biznesowych (klient poczty, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny itd.).

Wygląd i funkcje

Obudowy telefonów wykonano z polerowanej stali, dlatego obydwa modele nie tylko dobrze się prezentują, ale też pewnie leżą w dłoni. Co ciekawe, w każdej z komórek można ustawić dwa tryby pracy - "służbowy" i "osobisty". W obu wypadkach istnieje możliwość dostosowania układu ikon i poleceń prezentowanych na wyświetlaczu (np. szybki dostęp do skrzynki pocztowej na ekranie służbowym kontra odtwarzacze wideo i audio na pulpicie prywatnym).

Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, telefony potrafią zaprezentować użytkownikowi aktualną pozycję na mapie (Nokia Maps).

Interesująco wygląda funkcja rozpoznawania ruchu w E66: obok znanej z iPhone'a opcji dostosowywania zawartości wyświetlacza do orientacji komórki w przestrzeni (pion-poziom) pojawiła się ponadto możliwość wyciszenia dzwonka nadchodzącego połączenia przez... położenie telefonu wyświetlaczem do dołu.

Obydwa modele potrafią skonfigurować prywatną skrzynkę e-mail jedynie na podstawie wpisanego adresu i hasła - Nokia zgromadziła bazę ponad 1000 serwerów pocztowych na całym świecie. Podczas oficjalnej prezentacji nie udało nam się dowiedzieć, czy znajdą się tam również popularne w Polsce serwisy (Interia, O2, Onet, WP itp.) - usłyszeliśmy jedynie, że niemal na pewno ich nie zabrakło.

Ceny telefonów ustalono na 350 euro (bez podatku).