Nokia EOS, czyli Lumia z "prawdziwą" technologią PureView

Z pojawiających się w serwisie The Verge doniesień wynika, że Nokia pracuje nad smartfonem Lumia o kodowej nazwie EOS. Urządzenie to oferować ma możliwość wykonywania zdjęć w naprawdę ogromnej rozdzielczości.

Technologia PureView przygotowana została przede wszystkim z myślą o amatorach fotografowania. Została zaprezentowana na zeszłorocznych targach Mobile World Congress, natomiast pierwszym urządzeniem z niej korzystającym była pracująca pod kontrolą systemu Symbian Belle i oferująca 41-megapikselowy sensor Nokia 808.

Przed premierą smartfonów Lumia z Windows Phone 8 pojawiły się oczywiście spekulacje, że będą one korzystały z dobrodziejstw jakie niesie wspomniana technologia. Nie do końca okazało się to prawdą. Flagowy model Lumia 920 został wyposażony bowiem w oferującą pewne usprawnienia technologię PureView (optyczna stabilizacja obrazu (OIS), obiektyw Carl Zeiss, lepsza jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych), lecz zabrakło mu najważniejszego elementu, czyli matrycy o ogromnej rozdzielczości, którą zastąpiła skromna 8,7-megapikelowa.

Z doniesień serwisu The Verge wynika jednak, że Nokia zamierza naprawić swoje niedociągnięcie. Pracuje bowiem nad nową Lumią o kodowej nazwie EOS, która zaoferuje możliwość wykonywania zdjęć w rozdzielczości zbliżonej do tej, jaką cechuje się aparat wspomnianego na początku modelu 808. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że nowy smartfon dysponować ma obudową wykonaną z aluminium.

Kiedy premiera?

Być może już niedługo na mających się rozpocząć pod koniec lutego w Barcelonie targach Mobile World Congress.


Zobacz również