Nokia HERE Maps dla iOS: "paskudztwo pełne błędów"

Użytkownicy systemu iOS mogą już pobierać aplikację Nokia HERE Maps. Niestety okazuje się, że jest ona mocno niedopracowana.


Nokia to jedna z największych firm kartograficznych (jest właścicielem firmy firmę NAVTEQ) dysponująca ogromną bazą danych oraz różnych narzędzi. Zapowiadając kilka dni temu, że jej odświeżone mapy, które doczekały się nowej nazwy Nokia Here, trafią na platformę iOS, z pewnością ucieszyła część użytkowników "jabłkowych" gadżetów.

Zgodnie z obietnicami nieco później darmowa aplikacja Nokia HERE Maps pojawiła się w sklepie App Store. Niestety pierwsze komentarze, które zamieściły osoby z niej korzystające były niezbyt przychylne.

Aplikacji postanowił także przyjrzeć się dziennikarz serwisu Wired, który po jej przetestowaniu stwierdził, że..."jest ona paskudna i pełna błędów".

Co miał jej do zarzucenia?

Na pierwszy ogień poszedł wygląd nowej aplikacji, który w porównaniu do map Apple prezentuje się jakby był "z innej epoki". Patrząc na poniższe porównanie tych dwóch map faktycznie widać ogromną różnicę w ich jakości:

Porównanie wyglądu map Apple i Nokii (źródło: wired.com)

Porównanie wyglądu map Apple i Nokii (źródło: wired.com)

Ponadto podpadła również funkcja "zakręt po zakręcie", która niestety nie była w stanie zaoferować wskazówek głosowych. Co więcej, funkcja ta przeznaczona jest…tylko dla pieszych.

Największe zastrzeżenia wzbudziły jednak pojawiające się błędy: podczas testów często pojawiał się na ekranie komunikat "Przepraszamy. Trasy obecnie nie są dostępne. Prosimy spróbować później".

Kolejne wyszczególnione wady nowej aplikacji były następujące:

- problem z pobieraniem map do pracy offline

- pokazywanie jedynie jednej drogi tranzytowej przez aglomerację (mapy HERE w przeglądarce pokazują wiele takich dróg)

- funkcja podglądu ruchu drogowego w fazie beta

Podsumowanie

Test serwisu Wired oraz opinie osób, które miały okazję przetestować nowe mapy Nokii dla iOS wydają się potwierdzać, że nie mogą one obecnie stanowić alternatywy dla nowych map Apple. Zachęcam jednak do przekonania się na własne oczy, czy opinie te są trafne. Pobrać aplikację Nokii możecie tutaj.

_______________

Mam nadzieję, że inaczej będzie w przypadku firmy Google, której mapy dla iOS 6 są obecnie testowane.