Nokia Lumia 800 - plusy i minusy

Pierwszy flagowy smartfon Nokii z systemem Windows Phone powinien być wyjątkowy. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że fińska firma swoją przyszłość na rynku smartfonów związała właśnie z systemem Microsoftu. Lumia 800 faktycznie jest niezwykłym urządzeniem, ale można dostrzec w niej również pewne braki.

Nokia Lumia 800

Przyjrzyjmy się plusom i minusom nowej Nokii Lumia 800 z systemem Windows Phone 7,5 Mango. Samo zastosowanie systemu Microsoftu przez jednych zostanie uznane za dobre, a przez innych za złe rozwiązanie. Nie będziemy tu jednak zajmować się tą kwestią, a przyjrzymy się raczej samemu sprzętowi.

Plus: elegancki wygląd

Nokii udało się stworzyć smartfon, który nie wygląda jak wszystkie inne - za wyjątkiem Nokii N9 z systemem MeeGo, która jest niemalże identyczna. Poliwęglanowa obudowa doskonale dopasowana do ekranu robi naprawdę pozytywne wrażenie, a zwłaszcza w kolorze cyjan pasującym do kafelków systemu Windows Phone.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [11.08.2022]

Minus: nieduży ekran

Lumia 800 ma ekran o przekątnej 3,7 cala. Jest on nieco mniejszy od 3,9-calowego wyświetlacza N9. Wynika to z potrzeby miejsca na przyciski nawigacyjne systemu Windows Phone. Użytkownicy iPhone'a (3,5 cala) może się nie zgodzą, ale ekrany takie wydają się za małe dla flagowego smartfonu firmy.

Plus: optyka Carl Zeiss

Nokia Lumia 800 dysponuje 8 Mpix aparatem, czyli pod względem rozdzielczości jest porównywalna do większości rywali. Jej plusem jest jednak optyka niemieckiej firmy Carl Zeiss z przysłoną f/2.2, która wyróżnia ją z tłumu i pozwoli na robienie wyjątkowo dobry zdjęć jak na możliwości telefonu. Dotyczy to zwłaszcza fotografowania przy słabym oświetleniu. Dodatkowo Lumia 800 ma przycisk dedykowany aparatowi.

Minus: brak przedniego aparatu

Elementu tego należałoby się spodziewać w smartfonie z najwyższej półki. Bez niego integracja Windows Phone ze Skype'm, do której może niebawem dojść, nie będzie zbyt praktyczna w przypadku Lumnii 800. Jest to rozczarowujące zwłaszcza dlatego, że inni producenci Windows Phone (HTC, Samsung) wprowadzili takie rozwiązanie w swoich smartfonach.

Plus: Nokia Drive

Jest to głosowa nawigacja w smartfonie Nokii, która prowadzi kierowcę zakręt po zakręcie (turn-by-turn) aż do celu podróży. System ten działa w 95 krajach i pozwala na pobieranie map, co jest przydatne w momencie, gdy nie mamy zasięgu.

Minus: brak wersji o dużej pojemności

Trochę dziwne jest to, że Nokia N9 z systemem MeeGo jest dostępna w wersjach od 16 do 64 GB, a jej bliźniak z Windows Phone, czyli Lumia 800 oferuje tylko wersję z 16 GB. Minusem dla osób gromadzących duże ilości muzyki i filmów jest także brak miejsca na kartę pamięci. Co prawda smartfon ten oferuje 25 GB darmowego miejsca w chmurze SkyDrive, ale to jednak nie to samo.

Lumia 800 nie jest doskonała, ale pod wieloma względami wyróżnia się bardzo pozytywnie. Zobaczymy jak flagowa Nokia poradzi sobie w rywalizacji z najlepszymi smartfonami innych producentów.