Nokia Lumia 830: recenzja

Lumia 830 dostarczana jest wraz z aktualizacją Lumia Denim, która w teorii zapewnia m.in. nową wersję aplikacji Nokia Camera, której nazwa została zmieniona na Lumia Camera. Wraz z nią użytkownik może liczyć m.in. na lepszej jakości zdjęcia w słabym oświetleniu, szybsze uruchamianie aparatu, automatyczny tryb HDR z dynamicznymi krokami ekspozycji, czy możliwość regulacji lampy błyskowej. Dlaczego "w teorii"? Ponieważ z tych bardzo przydatnych rozwiązań użytkownicy Lumii 830 niestety nie mogą jeszcze skorzystać. Rzecznik Microsoftu obiecał jednak, że jego firma postara się, aby jak najszybciej to zmienić.

Podsumowując, aparat Lumii 830 jest naprawdę jej mocnym punktem. Dodatkowo po dostarczeniu Lumia Camera znacznie zyska na funkcjonalności. Niestety jest tutaj pewien problem, który nie przypadnie do gustu niektórym amatorom filmowania: w odróżnieniu od Lumii 930 pomimo udostępnienia Lumia Camera nie będą mieli możliwości nagrywania filmów w rozdzielczości 4K z szybkością 24 klatek na sekundę (każda klatka odpowiada jednemu zdjęciu o rozdzielczości 8,3 MP), lecz jedynie filmów Full HD (klatki w rozdzielczości 2 MP).

Zobacz również:

  • Halo Infinite za 4 zł! To możliwe, sprawdź jak
  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 7.12.2021]

Z przodu w Lumii 830 znajdziemy aparat o rozdzielczości zaledwie 0,9 MP, co przy obecnych standardach jest naprawdę skromnym wynikiem. Dla wielbicieli selfie pewnym pocieszeniem jest tutaj jednak obecność aplikacji Lumia Selfie.

Windows Phone 8.1 Update 1, Lumia Denim

Wracając do oprogramowania warto zauważyć, że o ile aktualizacja Lumia Denim nie oferuje wszystkich możliwości, jakie zapewnia np. modelowi Lumia 930, to "braków" jest niewiele. Dodatkowo pozwala skorzystać z aktualizacji Windows Phone 8.1 Update 1, która pozwala umożliwia m.in. grupowanie aplikacji w folderach, skonfigurowanie VPN w sieciach Wi-Fi, czy lepiej zarządzać SMS-ami.

Podsumowanie

Microsoft prezentując Lumię 830 nazwał ją "przystępnym cenowo flagowcem". Wydaje się, że chyba tutaj nie przesadził. Urządzenie zostało bowiem świetnie wykonane i w praktyce okazało się, że podczas jego obsługi nie odczuwamy takiej różnicy na niekorzyść w porównaniu do modelu Lumia 930, jak to sugerują "papierowe możliwości/osiągi". Dodatkowo, co bardzo ważne dla niektórych osób, możemy się cieszyć z zauważalnie bardziej smukłej konstrukcji.

Podsumowując, Lumia 830 to warty uwagi smartfon (nie dotyczy to osób zdecydowanych na zakup smartfona z Androidem, czy iOS) za rozsądną cenę wynosząca w Polsce ok. 1450 zł (wg Ceneo.pl). Pomimo tego, miałbym jednak pewne wątpliwości przy jego zakupie. Obecnie za ok. 180 złotych więcej (wg Ceneo.pl) można bowiem kupić starszy o kilka miesięcy, lecz przy tym lepszy model Lumia 930...