Nokia Lumia 920: WP8, 32 GB pamięci i...bezprzewodowe ładowanie!

Jutro poznamy nowe smartfony Nokii korzystające z systemu Windows 8. Już dzisiaj jednak pojawiło się sporo interesujących informacji na temat modelu Lumia 920, który będzie oferował m.in. możliwość bezprzewodowego ładowania. Niestety jest też smutna informacja dla osób, które oczekiwały, że urządzenie to pozwoli na wykonywanie zdjęć w ogromnej rozdzielczości.

Z informacji, które ukazały się na łamach serwisu The Verge wynika, że mająca mieć jutro premierę Nokia Lumia 920 zaoferuje:

- 4,5-calowy wyświetlacz HD (768 x 1280 pikseli)

- dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz

- 1 GB pamięci RAM

- 32 GB wewnętrznej pamięci flash

- LTE

- NFC

Niestety pojawiła się również przykra wiadomość dla osób, które oczekiwały, że wedle wcześniejszych zapewnień Nokii nowy smartfon Lumia z Windows Phone 8 odda do ich dyspozycji pełnowartościową technologię PureView znaną z modelu 808. Oferuje on bowiem co prawda stosowane w tej technologii rozwiązania mające wpłynąć pozytywnie na jakość rejestrowanego obrazu, lecz niestety nie posiada aparatu o ogromnej rozdzielczości: pozwala na wykonywanie "zaledwie" 8-megapikselowych zdjęć (dodatkowo z przodu obudowy umieszczono 1,3-megapikselowy aparat).

Jest bomba!

Na szczęście kolejne rozwiązanie szykowane prze Nokię pokazuje, że fińska firma nie została całkowicie pozbawiona pazurów i stać ją na innowacyjne pomysły. Lumia 920 ma być bowiem wyposażona w bezprzewodowy standard ładowania Qi, co oznacza, że aby podładować jej akumulator, wystarczy położyć ją na specjalnej bazie. Co interesujące, zdjęcia tego rozwiązania również wyciekły do sieci:

Lumia 920 z systemem bezprzewodowego ładowania

Lumia 920 z systemem bezprzewodowego ładowania

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że z bezprzewodowego ładowania korzystać ma też Nokia Lumia 820, która będzie towarzyszyła jutro Lumii 920.

____________________

Cóż, z niecierpliwością czekam na konferencję Nokii i Microsoftu. A wy?

AKTUALIZACJA

No i doczekałem się:) Oto prezentacja nowej Lumii z WP8:

Aktualizacja: 05 września 2012 18:51

Zgodnie z zapowiedziami Nokia zaprezentowała smartfon Lumia 920, którego specyfikacja jest zgodna z wcześniejszymi doniesieniami. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że:

- zastosowany w Lumii 920 wyświetlacz "PureMotion HD" to "najbardziej innowacyjny wyświetlacz dla smartfonów", który generuje obraz "lepszy niż w rozdzielczości HD" i do tego "najjaśniejszy jaki do tej pory pojawił się na rynku"

- ekran ten będzie dodatkowo automatycznie reagował na światło słoneczne dopasowując odpowiednio podświetlenie oraz odcienie kolorów

- zastosowany akumulator ma pojemność 2000 mAh

- filmy można będzie rejestrować w rozdzielczości 1080p (30 kl/s)

Wraz z modelem 920 Nokia przedstawiła również model 820. Jego specyfikacja jest następująca:

- procesor dwurdzeniowy 1,5 GHz

- 4,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczość 800 x 480 pikseli

- 8 GB pamięci wewnętrznej

- aparat 5 MP (bez PureView)

- szybka technologia łączności LTE

- slot kart pamięci microSD

- akumulator 1850 mAh

Niestety model 820 nie posiada modułu NFC oraz obsługi bezprzewodowego ładowania. Wedle zapewnień Nokii w sklepach pojawi się jednak tylna pokrywa, która będzie na to pozwalała.

Niestety ceny nowych smartfonów nie zostały podane. Wiadomo jedynie, że Lumia 920 pojawi się w sprzedaży w IV kwartale (na wybranych rynkach).

Do artykułu dodałem krótki film promocyjny.