Nokia Lumia 920 i optyczna stabilizacja obrazu: zobacz jak nas oszukali!

Jesteśmy już po premierze Nokii Lumia 920, podczas której fiński producent przekonywał nas, jak wspaniale spisuje się optyczny stabilizator wykorzystywany przez aparat nowego smartfona. Dzisiaj już wiemy, że starał się nabić wszystkich w butelkę... Wstyd!


O nowych Nokiach Lumia pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone 8 głośno było już od kilku miesięcy. Jednym z najbardziej oczekiwanych rozwiązań, które miały zaoferować nowe smartfony, z pewnością była technologia PureView znana z modelu 808.

Niższa rozdzielczość

Niestety jeszcze przed prezentacją nowych Lumii wiadomo było (co zostało potwierdzone podczas wczorajszej konferencji), że nie będą one oferowały aparatu wyposażonego w sensor cechujący się ogromną rozdzielczością, która w przypadku wspomnianego modelu 808 wynosi aż 41 milionów pikseli. Na szczęście nowy flagowy model Nokii - Lumia 920 - korzystać miał z wszelkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą technologia PureView. Jednym z nich jest optyczna stabilizacja obrazu (OIS), której niesamowite działanie przedstawiać miał specjalny film promocyjny.

Wielka ściema

Wszystko ładnie pięknie, lecz cóż to...Przy dokładniejszym obejrzeniu filmu można było zauważyć, że nagrywane za pomocą Lumii 920 wideo przez chłopaka jadącego na rowerze faktycznie było rejestrowane przez ekipę jadącą samochodem i korzystającą z porządnie ustabilizowanego aparatu (nie Lumii 920, lecz prawdopodobnie jakiejś lustrzanki) oraz odpowiedniego doświetlenia. Wszystko wydało się przez nieuwagę osób przygotowujących film, które nie zwróciły uwagi na odbicie w oknie przyczepy:

Nokia przeprasza

Oczywiście wpadka ta nie umknęła uwadze uważnym internautom. Na pojawiające się oskarżenia musiała w końcu zareagować Nokia, który przyznała, że faktycznie "podkręciła" promocyjne wideo. Przeprosiła też za "całe zamieszanie" tłumacząc, że jej intencją było pokazanie pozytywnego wpływu optycznej stabilizacji obrazu na jakość obrazu. Taaa...

Nokia postanowiła ponadto udostępnić film, który już naprawdę pokazywać ma jak spisuje się system OIS w Lumii 920:

________________

No...bardzo nieładnie.