Nokia N-Gage


Nokia N-Gage

Tomb Raider - Przygody panny Lary Croft. Termin: Już dostępna

W pakiecie z konsolką nie otrzymasz żadnej gry. Gdy będziesz chciał kupić na przykład Tomb Raidera, musisz liczyć się z wydatkiem powyżej 100 zł. To bardzo dużo jak na polski rynek, szczególnie, że za tę samą cenę można nabyć doskonałą grę na PC.

Co ważne, Nokia podpisała umowy ze znanymi firmami, takimi jak Activision czy Sega, i gwarantuje, że w ciągu najbliższych miesięcy przybędzie znanych gier przerobionych na N-Gage'a. Można też zakładać, że będą to znane tytuły. Producent zapowiada, że wkrótce ukaże się Sega Rally, a także Tom Clancy: Ghost Recon.

Karty SD to nie jedyny sposób na wgranie gier do Nokii. Poprzez WAP będziesz mógł ściągnąć dynamiczne i kolorowe gry, takie jak Siberian Strike czy Snails!, o których już w GameStarze pisaliśmy. Uruchomisz też takie same programy jak na Nokii 7650 lub 3650. Na N-Gage'u zainstalujesz także aplikacje javowe.

N-Gage jako telefon

Nokia N-Gage

Tony Hawk's Pro Skater - Grafika przypomina tę, którą oglądałeś na pecetach w trybie 640 x 480.

Nokia N-Gage

RedFaction - Mała wersja słynnej strzelaniny na PC. Termin: Listopad/Grudzień 2003

Jako konsola do gier, Nokia spisuje się doskonale, czy jest jednak równie dobrym telefonem? Nie ma aparatu cyfrowego, to z pewnością wada, ale poza tym zapewnia wszystkie nowinki technologiczne: wspomniany Bluetooth, opcję słuchania radia albo odtwarzania plików MP3 zapisanych na karcie pamięci. Z N-Gage'a wyślesz i odbierzesz MMS-y, ściągniesz pocztę elektroniczną albo nagrasz wykład.

Najwięcej kłopotów sprawia to, co w telefonie najważniejsze, czyli prowadzenie rozmów. Aby pogadać, musisz przyłożyć aparat cieńszym bokiem. To bardzo niewygodne, a dla ludzi patrzących na ciebie wygląda komicznie. Lepiej korzystać z zestawu słuchawkowego dodanego do Nokii lub bezprzewodowych słuchawek Bluetooth.

Co się stanie, gdy ty grasz, a w tym czasie ktoś do ciebie zadzwoni? Program zostanie zatrzymany, a po zakończeniu rozmowy wznowiony. Kiedy przez przypadek podczas rozgrywki naciśniesz któryś z przycisków powodujących wyjście do głównego menu, aby powrócić do gry, musisz dłużej przytrzymać klawisz menu. Wyświetli się wówczas okno z aktywnymi programami i z tej listy należy wybrać grę, w którą grałeś. Czasami Nokia lekko się dezorientuje i część ekranu stanowi uruchomiony na przykład Pandemonium, a pozostałą część tradycyjne menu telefonu.

Strachy na Lachy

Nokia N-Gage

Sonic to typowa konsolowa platformówka w dwóch wymiarach.

Nokia N-Gage

Marcel Desailly - Piłkarskie rozgrywki. Termin: Już dostępna

Na niedawnej konferencji prasowej firmy Sony Ericsson jej przedstawiciele zaprezentowali kolejną przenośną konsolę do gier. Tak nazwał ją producent, ale jest to jedynie pad podłączany do telefonu i przypominający trochę ten z Sony PlayStation. W przyszłym roku Sony Ericsson ma pokazać już prawdziwą komórkową konsolę, która będzie konkurować z N-Gage'em.

N-Gage ma kosztować około 1600 zł. To dużo, jak na konsolę do gier, która możliwościami ustępuje wielokrotnie tańszemu X-boxowi czy PS2. Lecz X-Boxa nie zabierzesz ze sobą do pociągu. Większym minusem jest brak gry w pakiecie i cena programów przekraczająca 200zł!

Na razie Nokia będzie sprzedawana bez promocji operatorów, a więc na "N-Gage za złotówkę" trzeba będzie poczekać. Choć cena N-Gage jest niższa niż innych telefonów Nokii, to chcąc zaatakować rynek konsol, fiński producent powinien wybrać inną politykę cenową. Cena nie zmienia jednak faktu, że N-Gage wyznacza zupełnie nowe standardy w dziedzinie przenośnych gier.

SonicN

Firma Sega kojarzy się między innymi z grami Sega Rally oraz Sonicem. Od dziś ten drugi tytuł będzie kojarzony również z Nokią N-Gage.

SonicN to typowa platformówka dla osób obdarzonych wyjątkowym refleksem. Główny bohater - Sonic potrafi nie tylko biegać, ale też zwinąć się w kłębek i w ten sposób zjeżdżać po pochyłościach. Prędkości, jakie rozwija, sprawiają, że plansza przemyka ci przed oczami i tylko dzięki szybkiej reakcji unikniesz zetknięcia się z wrogiem. Możesz go zabić, jedynie wskakując na jego głowę, wturlanie się pod nogi spowoduje zmniejszenie poziomu energii. Pozostałymi bohaterami, którymi pokierujesz, są: Tails, Knuckles. Tails potrafi wznieść się w przestworza, co pozwala na osiągnięcie poziomów niedostępnych dla Sonica lub na ominięcie przeszkód. Z kolei Knuckles posiadł umiejętności karate, które przydadzą się w walce z napotkanymi potworami.

Na każdym poziomie odnajdziesz bonusy, które na przykład sprawią, że wszystkie monety, obok których przebiegniesz, polecą za tobą jak przyciągane magnesem.

Pod koniec każdego etapu przyjdzie ci zmierzyć się z wyjątkowo trudnym do pokonania potworem.

Grafika w Sonicu została przeniesiona z konsoli Sega. Gra wykorzystuje ekran Nokii. Mimo to przy szybkiej akcji po prostu przestajesz orientować się w tym, co dzieje się na planszy.

Tony Hawk's Pro Skater

Oto niezwykle udane przeniesienie komputerowej wersji Tony'ego na N-Gage'a. O ile gra ta dostępna jest też na inny telefon komórkowy - Sony Ericsson T310, T610, o tyle wersja na Nokię oznacza zupełnie inną jakość. Skateparki, po których jeździsz deskorolką, jak też postać zawodnika są trójwymiarowe. Tony lub skejter, którego wybierzesz, nie stoi na desce, jak znana wszystkim kłoda, ale porusza się, przemieszczając ciężar ciała na odpowiednią stronę. Podczas skoków zachowuje się naturalnie, a animacja ruchów jest wzorowa. Widać jak Tony przekłada deskę pod nogami lub obraca ją w powietrzu.

W wersji beta, jaką otrzymaliśmy, była dostępna tylko jedna plansza. Bardzo dobrze dobrano tekstury zarówno ścian, jak i ramp, po których możesz skakać. Na planszy można się też natknąć na wielką kałużę, której najechanie powoduje rozpryśnięcie się wody.

Testowy etap to hangar, w którym znajdziesz rury, wiele ramp do skakania, a także sekretne pomieszczenie. Specjalne bonusy zbierzesz też, przeskakując na przykład nad taksówką.

Za kontrolę deskorolkarza, oprócz strzałek, odpowiadają klawisze 2, 4, 5, 6. Dzięki nim skoczysz (5), złapiesz się ręką za krawędź rampy lub przejedziesz po niej bokiem deskorolki (2). Wciskając 4, wykonasz ewolucje związane z przekładaniem deski, a 6 - to triki związane z trzymaniem, czyli tak zwana graba. Odpowiednie kombinacje strzałek i wymienionych klawiszy pozwalają na osiągnięcie wysoko punktowanych akrobacji. Triki trudne do wykonania lub odkrycia (jak jazda po ścianie) są nagradzane dodatkową premią.

Gra jest dynamiczna i przede wszystkim płynna. Nie zauważysz jakichkolwiek przeskoków. Podczas jeżdżenia będzie ci towarzyszyć punkrockowa muzyka, której wyłączenie radziłem już na początku raportu o Nokii. Tony Hawk's pozwala na grę wieloosobową przez Bluetooth lub na jednym telefonie w trybie "Hot Seats".

W pełnej wersji gry do wyboru będziesz miał wielu deskorolkarzy i deskorolek o różnych charakterystykach wpływających na twoją jazdę.

Podczas gry nie da się nie zauważyć kilku błędów, które jednak jedynie nieznacznie zmniejszają wysoką ocenę Tony'ego Hawk'sa. I tak podjeżdżając do ściany, widać falowanie tekstur. Drugą wadą jest funkcja powtórki. Podczas jazdy twoje ruchy nie są nagrywane jako film, a jedynie jako sekwencja czynności. Program zapamiętuje więc, w którym momencie i gdzie skręciłeś oraz jak skoczyłeś. Wszystko sypie się, kiedy ty stoisz na krawędzi rampy i zsuwasz się na jej lewą stronę, dalej wykonując serię skoków. Podczas oglądania powtórki program może wyliczyć, że zsunąłeś się jednak na prawą stronę. Wyobraź sobie, że po tej prawej stronie jest kałuża, w niej stoi biedny deskorolkarz i próbuje wykonywać skoki, które ty w rzeczywistości robiłeś na rampie. Przezabawne, ale do poprawki! Gdyby zapomnieć o tym błędzie, to powtórka jest efektowną funkcją pokazującą z dynamicznie przełączających się kamer twój przejazd.

To wyśmienita zabawa, która pomoże przyciągnąć Nokii niezdecydowane co do zakupu osoby.