Nokia N-Gage

Tomb Raider czy Tony Hawk's Pro Skater na komórce? W twojej wyobraźni na pewno pojawił się obraz dwuwymiarowych gierek, w których trzy piksle udają bohatera i przeciwników. Jeśli tak myślisz, to po premierze telefonicznej konsoli Nokia N-Gage będziesz musiał zmienić stosunek do gier na komórkach. Tylko czy Nokia N-Gage to jeszcze telefon?


Tomb Raider czy Tony Hawk's Pro Skater na komórce? W twojej wyobraźni na pewno pojawił się obraz dwuwymiarowych gierek, w których trzy piksle udają bohatera i przeciwników. Jeśli tak myślisz, to po premierze telefonicznej konsoli Nokia N-Gage będziesz musiał zmienić stosunek do gier na komórkach. Tylko czy Nokia N-Gage to jeszcze telefon?

Najnowsza konsolka do gier firmy Nokia, jak na telefon wygląda nietypowo, gdyż należy ją trzymać poziomo, a nie pionowo. Pośrodku umieszczono ekran, po lewej stronie klawisze kursorów, a po prawej tradycyjną klawiaturę komórkową. Nokię należy obsługiwać obiema rękami - stojąc np. w autobusie, to mało wygodne, ale do grania to po prostu idealne rozwiązanie. Klawisze są duże, tak jak cały telefon, którego do zwykłej kieszeni na pewno nie zmieścisz. Do poruszania się po menu wystarcza jedynie pad, jego wciśnięcie powoduje otwarcie kolejnego podmenu. W grze przyciskami akcji są klawisze po prawej stronie ekranu. Klawisz 5 to zazwyczaj fire lub skok. Pozostałe wywołują dodatkowe funkcje, na przykład latanie w Sonicu.

Przyciski mają opływowy kształt. Niestety, może się zdarzyć, że palec ześliźnie się w niepożądane miejsce.

Mały może więcej

Nokia N-Gage

Klawiszami z lewej strony konsolki sterujesz postacią w czasie gry, włączysz radio lub uruchomisz odtwarzacz plików MP3

Sporych rozmiarów ekran jest żywcem wyjęty z telefonu Nokia 3650. 4096 kolorów oraz rozdzielczość 128 x 128 pikseli w zupełności wystarczą do gry. Postacie bohaterów nie są małe i nie musisz mieć wybujałej fantazji, aby odgadnąć, czy widoczny piksel to głowa twojego herosa, czy też jego noga. Wprawdzie w obecnej erze gigaherców procesor w N-Gage taktowany zegarem 100 MHz wydaje się powolny, pamiętaj jednak, że wielkość ekranu w telefonie jest dużo mniejsza niż na twoim pececie, nie potrzeba więc takiej mocy obliczeniowej, aby wygenerować dobry obraz. W dodatku N-Gage to konsolka i telefon komórkowy w jednym. To wszystko sprawia, że nowy produkt może zagrozić GameBoyowi Advance.

GameBoyowi dziękujemy

Niecierpliwi nie muszą szukać odpowiedzi na końcu artykułu. Już w tym miejscu mogę śmiało stwierdzić, abyś zapomniał o GameBoyu, bo N-Gage wyznacza nowe standardy w dziedzinie przenośnych gier. Po raz pierwszy na ekranie telefonu zobaczyłem w pełni trójwymiarową i doskonale zoptymalizowaną grę. Nie ma mowy o zrywających animacjach ani w Tonym Hawk's, ani w Tomb Raiderze. Pomimo zmiennych ujęć kamer, rzucanych przez postacie cieni i innych tego typu efektów, obraz jest dynamiczny i kolorowy. Oczywiście, żadnych problemów nie ma też w dwuwymiarowych platformówkach.

Muzyka, aż głowa boli

Nokia N-Gage

Widzisz mały głośnik? Musisz go przyłożyć do ucha podczas rozmowy. Jeszcze nigdy konwersacja przez telefon nie była tak niewygodna.

Trochę gorzej ma się sprawa z muzyką. Jeździe na deskorolce towarzyszy punk rock, który przez pierwszych kilka minut zachwyca, ale później po prostu irytuje. Nie chodzi o dobór repertuaru, ale o głośniczki odgrywające piosenki. Wysokie tony są tak jazgotliwe, że panadol czy apap musisz trzymać pod ręką lub po prostu wyłączyć dźwięk. Utwory słychać z dwóch głośników - jednego, którym normalnie są odgrywane dzwonki, drugiego służącego do rozmów. Dzięki temu stworzono efekt stereo, który sprawia ciekawe wrażenie. Odgłosy walki czy kapiącej z sufitu wody są realistyczne - jak na konsolkę, oczywiście.

Zabawy wieloosobowe

W Nokii N-Gage zastosowano moduł Bluetooth i port podczerwieni. Służą one do gry dwuosobowej. Możesz więc jednocześnie ścigać się samochodami lub walczyć między sobą i to bez konieczności łączenia kansolek kablami. Pamiętaj jednak, aby nie odchodzić od siebie na odległość większą niż 10 metrów, ponieważ zgubisz sygnał Bluetooth i gra zostanie przerwana. Istnieje też opcja zabawy przez Internet. W tym celu należy zarejestrować się do serwisu N-Gage Arena, o którym piszemy w ramce.

Wirtualna arena

Czy można grać wszędzie i z każdym? Teraz można, dzięki usłudze N-Gage<SUP><FONT SIZE="-1">TM</SUP> Arena firmy Nokia. Dostępna na całym świecie N-Gage<SUP><FONT SIZE="-1">TM</SUP> Arena będzie centrum spotkań wirtualnej społeczności graczy z całego świata, którzy będą mogli dzielić się doświadczeniami, a także poznawać przyjaciół i przeciwników do gry przez sieć. Usługa zostanie udostępniona 7 października 2003 roku, w dniu rozpoczęcia sprzedaży mobilnej konsoli do gier Nokia N-Gage na świecie. N-Gage<SUP><FONT SIZE="-1">TM</SUP> Arena będzie miejscem spotkań graczy, którzy mogą tworzyć wirtualne społeczności, dzielić się doświadczeniami, znajdować nowe wyzwania i poznawać przyjaciół na całym świecie. Teraz gracz siedzący na trawie w londyńskim parku może pobić rekord przeciwnika z Los Angeles czy Singapuru, który opublikował tak zwanego ducha swojej postaci z gry w serwisie

N-Gage<SUP><FONT SIZE="-1">TM</SUP> Arena. Londyńczyk może opublikować nagrany fragment swojej gry, aby udowodnić zwycięstwo, i rzucić wyzwanie rywalom z całego świata. Dostępne będą także wskazówki strategiczne i nagrania instruktażowe, tabele rekordów oraz rozgrywki na żywo. Wszystkie usługi N-Gage<SUP><FONT SIZE="-1">TM</SUP> Arena są oferowane w środowisku mobilnym, dzięki czemu użytkownicy konsoli do gier N-Gage mogą korzystać z nich zawsze i wszędzie.

Nokia N-Gage

Pandemonium to platformówka, której bohaterem jest czarodziejka Nikki.

W przypadku Nokii N-Gage nośnikiem gry nie jest oczywiście płyta CD, lecz karta pamięci SecureDigital. Aby uruchomić na przykład Sonica, należy włożyć kartę w odpowiedni slot w telefonie i z menu aparatu wybrać nowo wyświetloną ikonę. Nie jest wymagana żadna instalacja, po prostu wkładasz kartę i grasz. Pamięć SecureDigital jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu kilka gier zmieści ci się w kieszeni na monety w portfelu. Gry zapisane na tych kartach mają jeszcze jedną zaletę - nie wymagają miejsca w pamięci telefonu, gdyż wszystkie dane są trzymane na SD. Tak więc gra może zajmować 64 MB i uruchamiać się, pomimo że N-Gage ma jedynie 4 MB pamięci. Podczas zabawy, wciskając ustalony wcześniej układ klawiszy, wykonasz zrzut ekranu, który udowodni kolegom, że naprawdę doszedłeś tak daleko. Niestety, program ten działa zawodnie, gdy grasz - aplikacja zawiesza się lub działa z opóźnieniem. Na dobrą sprawę po każdym zrzucie należałoby zresetować telefon.

Nokia nie do końca dopracowała rozwiązanie z kartami SD. Aby uruchomić kolejną grę, należy wyłączyć telefon, otworzyć obudowę i wyjąć baterię. To jedyny sposób, aby dostać się do slotu na karty pamięci. Takie rozkładanie komórki może okazać się frustrujące, szczególnie gdy lubisz grać w kilka gier.

Działanie telefonu jest mało stabilne. Podczas prezentacji znajomym Nokia potrafiła się zresetować. Gdy wyłączysz telefon w trakcie gry, to na pewno po jego ponownym włączeniu już na początku pojawią się komunikaty o błędach.