Nokia N1 kontra Apple iPad mini 3

Nokia N1 kontra iPad mini 3: akumulator

Nokia N1 dysponuje akumulatorem 18,5 Wh (5300 mAh), który jest znacznie słabszy od akumulatora iPada mini 3 (24,3 Wh, 6470 mAh). Biorąc pod uwagę, że urządzenia korzystają z identycznych ekranów wydawać by się mogło, iż sprzęt Apple zapewnia dłuższe czasy pracy na baterii (10 godzin przeglądania Internetu, 9 godzin oglądania wideo). Nokii nie należy jednak tak od razu skreślać pamiętając, że w jej wnętrzu zainstalowano efektywny energetycznie Atom, który współpracuje z lepiej zarządzającym dostępną energią od KitKata Androidem 5.0 Lollipop. Jak jednak będzie faktycznie przekonamy się dopiero po przeprowadzeniu testów.

Nokia N1

Nokia N1

Nokia N1 kontra iPad mini 3: oprogramowanie

Co jest lepsze: Android 5.0 Lollipop, czy iOS 8? Oczywiście zależy to od osobistych preferencji. Ogólnie można jedynie powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z dobrymi systemami, z których każdy ma swoje zalety.

O ile jednak możliwości platformy iOS są znane, o tyle w przypadku Nokii N1 warto zauważyć, że do dyspozycji otrzymujemy nową nakładkę Z Launcher, czyli zaawansowany system podpowiedzi, który zapewnić ma użytkownikowi błyskawiczny dostęp do najczęściej wykorzystywanych treści.

Przy tej okazji warto dodać, że Z Launcher w wersji beta jest dostępny za darmo w Google Play (Android 4.1 i nowszy) oraz, że Nokia deklaruje, iż w przypadku tabletu N1 otrzymamy ekskluzywną wersję tej nakładki.

Nokia N1 kontra iPad mini 3: wczesny werdykt

Nokia N1 wygląda równie świetnie jak Apple iPad mini 3 i oferuje podobną specyfikację. Dysponuje mniej pojemną baterią (niekoniecznie musi to oznaczać krótsze czasy pracy) oraz teoretycznie szybszym procesorem. Ponadto sprzęt zaprojektowany przez fińskiego producenta jest bardziej smukły (również nieco mniej waży) oraz oferuje aparaty cechujące się znacznie wyższą rozdzielczością (szczególnie dotyczy to aparatu z przodu). Nie posiada jednak tak przydatnego rozwiązania, jak skaner linii papilarnych.

Biorąc to pod uwagę wydaje się, że mamy tutaj do czynienia z równorzędnymi rywalami. Jeżeli więc jesteś osobą, która nie jest zafiksowana na konkretny OS, na decyzji o wyborze z pewnością zaważy cena obu urządzeń. Tutaj zaś zdecydowanym zwycięzcą powinien być tablet Nokii, który dodatkowo zaoferuje przy tym aż dwukrotnie więcej pamięci wewnętrznej, co jest bardzo ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż zarówno on, jak i jego konkurent, nie pozwalają na skorzystanie z karty pamięci microSD.