Nokia N1 kontra Apple iPad mini 3

Nokia zaskoczyła rynek zapowiadając swój pierwszy tablet pracujący pod kontrolą systemu Android. Jak Nokia N1 wypada w "papierowej" konfrontacji z Apple iPadem mini 3? Świetnie!

Ostatnie decyzje Microsoftu zdawały się potwierdzać, że marka Nokia zniknie z rynku mobilnych urządzeń. Fiński producent potwierdził jednak niedawno, że nie zamierza się poddawać. W połowie listopada zaprezentował bowiem pierwszy tablet sygnowany marką Nokia i pracujący pod kontrolą systemu Android. Urządzenie, które nosi oznaczenie N1, postanowiliśmy porównać z bezpośrednim konkurentem (takiej samej wielkości wyświetlacz) jakim jest Apple iPad mini 3.

Nokia N1 kontra iPad mini 3: cena

Nokia poinformowała, że tablet N1 będzie kosztował 249 USD, która to cena nie obejmuje jednak podatków. W Europie najpewniej dolary zostaną zamienione w stosunku 1:1 na euro, zaś cena w Polsce wyniesie ok. 1200 zł. Za tę kwotę otrzymamy urządzenie w wersji WiFi wyposażone w 32 GB pamięci wewnętrznej, której jednak niestety nie możemy rozbudować za pośrednictwem karty microSD.

Zobacz również:

  • Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [20.09.2021]
  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 14.09.2021]

Dla porównania, tablet Apple iPad możemy kupić za:

Apple iPad mini 3 WiFi 16 GB: 1699 zł

Apple iPad mini 3 WiFi 64 GB: 2099 zł

Apple iPad mini 3 WiFi 128 GB: 2499 zł

Nokia N1 kontra iPad mini 3: design

Tablet Nokia N1 produkowany będzie przez firmę Foxconn, która wykupiła licencję na markę Nokia. To jednak fiński producent odpowiada za design urządzenia. Zapowiedział też, że wdrożony zostanie zaawansowany system kontroli, który będzie dbał o jakość wykonania urządzenia, jak też również mających się w przyszłości pojawić na rynku podobnych projektów.

Tablet Nokia N1 jest bardzo podobny do iPada mini: posiada niewielkiej grubości ramkę otaczającą ekran, centralnie umieszczoną kamerkę oraz znajdujące się w podobnych miejscach przyciski zasilania/głośności i gniazdo głośnikowe. Podobieństwo szczególnie jednak widać, gdy popatrzymy na niego od spodu. Wówczas zobaczymy bowiem symetrycznie rozmieszczone kratki głośnikowe oraz znajdujący się po środku port USB 2.0 (jest to symetryczny port Type C).

Nokia N1 kontra Apple iPad mini 3

Nokia N1

Nokia N1 kontra Apple iPad mini 3

Apple iPad mini 3

Ponadto w konstrukcji N1 można się dopatrzeć podobieństwa ze smartfonem iPhone 6. Mowa tutaj o zaokrąglonych krawędziach. Podstawowa różnica dotyczy braku przycisku podobnego do Touch ID.

Czy to jednak źle, że design N1 nawiązuje do iPada? Z punktu widzenia konsumenta oczywiście nie, ponieważ design sprzętu Apple jest naprawdę świetny. Użytkownicy N1 będą jednak mieli przewagę psychologiczną nad "jabłkowymi" konkurentami, ponieważ tablet Nokii jest nie tylko znacznie węższy, ale również nieco lżejszy.

Nokia N1: 200,7 x 138,6 x 6,9 mm, 318 g

Apple iPad mini 3: 200 x 134,7 x 7,5 mm, 331 g

Nokia N1 dysponuje wykonaną z aluminium obudową typu unibody. Jeżeli jakość tego elementu oraz spasowanie z ekranem będą takie jak w przypadku iPada możemy oczekiwać, że N1 będzie w dłoni sprawiał wrażenie solidnego urządzenia.

Tablet Apple iPad mini 3 dostępny jest w trzech kolorach: srebrnym, złotym, gwiezdna szarość. W przypadku pierwszych dwóch ramka otaczająca ekran jest biała, natomiast ostatniego czarna.

Nokia N1 dostępna będzie w dwóch kolorach: naturalnego aluminium i lava grey. Są one bardzo podobne do kolorów "jabłkowego" konkurenta.