Nokia N1 - tablet z Androidem 5.0 i USB Type C

Nokia postanowiła o sobie przypomnieć. Zrobiła to poprzez prezentację pierwszego tabletu z systemem Android. Urządzenie nosi oznaczenie N1 i zapowiada się dosyć interesująco.

W ostatnich latach Nokia przespała dynamiczny rozwój rynku mobilnego, co doprowadziło w końcu do przejęcia przez Microsoft odpowiedzialnego za produkcję telefonów działu Devices and Services oraz sześciu znaków towarowych: PureView, ClearBlack, Lumia, Asha, Surge i Mural. Ci którzy wieszczyli jednak koniec fińskiej firmy na rynku konsumenckim chyba się przeliczyli. Wczoraj zapowiedziała ona bowiem premierę nowego urządzenia z logo "Nokia", natomiast dzisiaj je oficjalnie zaprezentowała. Ku zaskoczeniu wszystkich okazał się nim tablet pracujący pod kontrolą systemu Android. Nosi on oznaczenie Nokia N1 i cechuje go następująca specyfikacja:

- 7,9-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli (4:3) osłonięty szkłem Gorilla Glass 3

- czterordzeniowy 64-bitowy (2,3 GHz) układ Intel Atom Z3580 (PowerVR G6430 GPU)

- 2 GB pamięci RAM

- 32 GB pamięci flash (niestety nie można jej rozbudować)

- aparaty 8 MP i 5 MP

- Dual channel 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi z MIMO, Bluetooth 4.0

- Micro-USB 2.0

- głośniki stereo (każdy o mocy 0,5W)

- akumulator 5300 mAh

- wymiary: 200,7 x 138,6 x 6,9 milimetra

- waga: 318 gramów

Tablet Nokia N1

Tablet Nokia N1

Urządzenie, które pod względem grubości oraz wagi pokonuje iPada mini 3 (grubość: 7,5 mm, waga: 331 g), posiada aluminiową obudowę typu unibody i dostępne jest w dwóch kolorach: Natural Aluminum i Lava Gray. Pracuje pod kontrolą systemu Google Android 5.0 Lollipop z interfejsem Nokia Z Launcher i, co interesujące, chyba jako pierwsze na rynku może się pochwalić interfejsem USB wykorzystującym symetryczną wtyczkę USB Type-C.

Tablet Nokia N1 z symetryczną wtyczką USB Tycu C

Tablet Nokia N1 z symetryczną wtyczką USB Tycu C

Szkoda jedynie, że wraz z "bezproblemową" wtyczką Nokia nie zdecydowała się też na zaoferowanie możliwości najnowszej wersji USB pozostając przy "dwójce".

Cena

Tablet Nokia N1 został wyceniony na 249 USD (bez podatku).

Premiera rynkowa

Nokia N1 trafi 19 lutego 2015 roku na rynek Chiński. Później jego dostępność będzie sukcesywnie zwiększana.