Nokia N8 - pierwszy telefon z Symbianem^3

Debiutuje nowy smartfon Nokii: N8. Urządzenie wyposażono w aparat z matrycą 12 mln pikseli, który pozwala na nagrywanie filmów w jakości HD. Telefon ma trafić na rynek w trzecim kwartale bieżącego roku.


Nokia N8 to pierwsze urządzenie pracujące pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego Symbian^3. Pozwoli on na integrację z serwisami społecznościowymi: użytkownik będzie mógł na żywo śledzić statusy innych użytkowników

Facebooka czy Twittera dzięki dedykowanym aplikacjom.

Zaplanowane w serwisach społecznościowych spotkania będzie można skopiować bezpośrednio do kalendarza w telefonie.

Nokia chce walczyć z iPhonem

Dzięki systemowi operacyjnemu Symbian^3 Nokia chce rywalizować z oferowanym przez Apple iPhonem. Mają w tym pomóc personalizowane ekrany główne, na których można zainstalować dowolne aplikacje lub widżety. Jak deklaruje producent telefon ma lepiej zarządzać pamięcią, dzięki czemu będzie można uruchomić równolegle więcej aplikacji.

Nokia N8 będzie pierwszym urządzeniem producenta ze zintegrowanym Qt - środowiskiem programistycznym, które upraszcza tworzenie aplikacji na Symbiana i inne platformy.

Multimedialny smartfon

Telefon Nokia N8 wyposażono w aparat z matrycą 12 megapikseli z optyką firmy Carl Zeiss i ksenonową lampę błyskową. Dzięki temu telefonem można kręcić filmy w jakości HD i edytować je za pomocą wbudowanego oprogramowania. Podczas odtwarzania filmów telefon można podłączyć do zestawu kina domowego i korzystać z systemu Dolby Digital Plus.

Telefon ma trafić do sprzedaży w trzecim kwartale 2010 roku. Cena detaliczna ma wynosić 370 euro bez uwzględnienia lokalnych podatków.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: