Nokia N800 i Skype - rozrywka dla bogaczy

Czy tablet internetowy jest w stanie zastąpić telefon komórkowy? Czy cena na poziomie około 400 euro zachęci potencjalnych klientów do zakupu? Postanowiliśmy przetestować tablet Nokia N800, który posiada zaktualizowany pakiet oprogramowania, pozwalający m.in. na korzystanie z komunikatora Skype. Zobacz zdjęcia, obejrzyj film i przeczytaj nasze wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

Awaria Skype

Otrzymaliśmy następujący komunikat:

W imieniu firmy Skype informuję, że z powodu błędów w oprogramowaniu nastąpiła awaria, której rezultatem był brak możliwości zalogowania się do programu. Aktualnie coraz większa część użytkowników może już korzystać z programu i problem został częściowo usunięty. Nasi informatycy w biurach od Tallina przez Luksemburg do San Jose non-stop pracują nad usunięciem problemu i mamy nadzieję, że dziś do godzin po południowych Skype ponownie będzie działał prawidłowo.

Pragnę jeszcze raz podkreślić, że awaria jest spowodowana błędem w algorytmie oprogramowania. Nie jest efektem ataku hackerów lub uszkodzenia serwerów firmy - jak informują niektóre media.

Mariusz Ilnicki

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

Do naszej redakcji trafił tablet internetowy z domyślnie zainstalowanym komunikatorem Skype. Czy tego typu urządzenie ma przed sobą przyszłość? Teoretycznie tak - można zabrać je ze sobą wszędzie, łatwo je obsługiwać, posiada na tyle duży ekran, że można wygodnie przeglądać pełnowymiarowe serwisy internetowe lub oglądać filmy wideo. Istnieje jednak kilka mankamentów, które wpływają na ogólną ocenę.

Nokia N800 pracuje pod kontrolą systemu stworzonego na bazie Linuksa

Nokia N800 pracuje pod kontrolą systemu stworzonego na bazie Linuksa

Podstawowe informacje

Tablet internetowy, to nic innego jak odmiana palmtopa, tyle że korzystająca z innego systemu operacyjnego, no i rzecz jasna jest on wyprodukowany przez Nokię. Wbudowana karta sieciowa łącząca urządzenie z sieciami bezprzewodowymi to podstawowy sposób komunikacji N800. Co prawda można podłączyć do niego za pośrednictwem telefon komórkowy jako modem, ale biorąc pod uwagę wysokie ceny tego typu połączeń w naszym kraju i dość niską jakość tego typu usług poza dużymi miastami, nie jest to rozsądny wybór. Czym różni się tablet od zaawansowanych telefonów komórkowych? Nie można włożyć do niego karty SIM, więc jeśli chciałbyś pogadać ze znajomymi, to tylko za pośrednictwem komunikatorów VoIP.

Obudowa

Urządzenie jest bardzo zwarte i nie posiada żadnych wystających elementów, które łatwo byłoby ułamać. Do sterowania można użyć rysika ukrytego w obudowie lub przycisków nawigacyjnych umieszczonych po lewej stronie ekranu. Dla osób praworęcznych ta druga metoda będzie sporym wyzwaniem.

Komunikacja tekstowa za pomocą dużej klawiatury ekranowej

Komunikacja tekstowa za pomocą dużej klawiatury ekranowej

Na froncie jest w sumie osiem intuicyjnych przycisków a u góry są jeszcze cztery, służące m.in. do wyłączania i obsługi trybu pełnoekranowego. To w zupełności wystarcza nawet w grach. Do wykonania użyto wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz aluminium.