Nokia N9 z systemem MeeGo - quo vadis Nokio?

Mieliśmy okazję zapoznać się z Nokią N9 - pierwszym smartfonem pracującym pod kontrolą systemu MeeGo. Designerskie urządzenie w połączeniu z naprawdę dobrym systemem zrobiło na nas zaskakująco pozytywne wrażenie. Aż chciałoby się zapytać - Nokio, po co ci Windows Phone?


Wczoraj w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja nowego smartfona Nokii, modelu N9. Konferencja miała miejsce w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i lokalizacja ta raczej nie była przypadkowa. Nokia N9 jest bowiem bez wątpienia jednym z najbardziej designerskich smartfonów wśród tych obecnych na rynku. Mieliśmy okazję sprawdzić nie tylko sam telefon, ale także zainstalowany w nim system MeeGo.

Nokia N9 występuje w trzech wersjach kolorystycznych

Nokia N9 występuje w trzech wersjach kolorystycznych

Stylowo

Nokia N9 została zaprojektowana od podstaw czerpiąc nieco z designu modelu N8. Smartfon posiada obudowę wykonaną z jednego kawałka poliwęglanu, w którym wycięto jedynie potrzebne otwory na aparat fotograficzny oraz ekran. Poliwęglan jest jednym z twardszych i wytrzymalszych tworzyw sztucznych. Wykonuje się z niego m.in. szyby w samolotach oraz kaski hokeistów. Obudowa występuje w trzech wersjach kolorystycznych (czarny, różowy i niebieski). Nie znajdziemy na niej prawie żadnych szczelin. Nawet wejście ładowarki i karty pamięci zostało schowane za bardzo dobrze spasowaną zaślepką.

Kolejną ciekawostką jest ekran. Wyświetlacz o przekątnej 3,9 cali stworzono w technologii AMOLED. Jest on sklejony z zewnętrzną warstwą ekranu nachodzącą na obudowę. Dodatkowo pomiędzy warstwy wklejono polaryzator, który redukuje efekt odblasku światła.

Nawigowanie po MeeGo

Wokół ekranu nie znajdziemy żadnego przycisku funkcyjnego. Na całym telefonie naliczymy natomiast zaledwie 3 - pierwszy to włącznik, a dwa umieszczone obok służą do regulacji głośności. Cała nawigacja po menu oraz aplikacjach odbywa się poprzez wykonywanie odpowiednich gestów palcem na wyświetlaczu.

Podstawowe gesty można podzielić na te wykonywane na podświetlonej części ekranu oraz na te wykonywane od sklejonej z obudową krawędzi. Te pierwsze będą znane wszystkim, którzy już mieli styczność z ekranami dotykowymi. Nawigowanie po menu i obsługa aplikacji wygląda bardzo podobnie jak w smartfonach z innymi systemami, w szczególności z Androidem. Nowością są wspomniane gesty wykonywane z krawędzi, poza właściwą częścią wyświetlacza. One zastępują użytkownikowi nieobecne pod ekranem klawisze funkcyjne. Dzięki nim można przechodzić pomiędzy otwartymi aplikacjami oraz szybko dostać się do panelu powiadomień czy menu. By lepiej zorientować się jak to działa zapraszamy do obejrzenia zamieszczonych pod koniec tekstu filmów stworzonych przez polskie przedstawicielstwo Nokii.

MeeGo umożliwia podgląd uruchomionych aplikacji w formie "kafelków"

MeeGo umożliwia podgląd uruchomionych aplikacji w formie "kafelków"

Nowy system w akcji

Nokia N9 została wyposażona w nowy system MeeGo. Jest on drugą po Windows Phone platformą wspieraną przez fińskiego producenta, która znalazła się w planach rozwojowych na przyszłość. Stworzone w oparciu o Linuksa MeeGo zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. System w obecnej formie jest bardzo prosty i czytelny . Nigdzie nie natrafimy na bardzo zaawansowane, niezrozumiałe funkcje. Otrzymamy także tylko ograniczone możliwości personalizacji. MeeGo nie posiada np. systemu wielu ekranów jaki znajdziemy np. w Androidzie. W zamian oferuje większą czytelność i intuicyjność obsługi. Dosłownie po kilku minutach użytkowania można poczuć się jakby korzystało się z tego systemu od zawsze.

Ważnym elementem MeeGo jest też multitasking. Po wyjściu z aplikacji system stara się zminimalizować użytkowane przez nią zasoby jednak nigdy sam nie zakończy procesu. Możemy to zrobić jedynie z poziomu menu do obsługi wielowątkowości, która jest jednym z najważniejszych w systemie. Uruchomione aplikacje, wraz z ich podglądem wyświetlane są w formie 4 lub 9 "kafelków". Jeśli mamy więcej programów działających w tle po prostu będziemy mogli przewinąć listę.