Nokia Store zostanie zastąpiona przez Opera Mobile Store

Opera Software podpisała dziś porozumienie z Microsoftem, na mocy którego użytkownicy telefonów Nokia otrzymają domyślny dostęp do sklepu z aplikacjami Opera Mobile Store, a zniknie Nokia Store.

Przy okazji ogłoszono "Nowy początek dla deweloperów klasycznych Nokii". W pierwszej połowie 2015 roku Opera Mobile Store pojawi się na urządzeniach Nokia z serii 40, 60, Symbian, Asha oraz Nokia X. Użytkownicy Nokia Store po wejściu na stronę sklepu będą przekierowywani do nowego i staną się tam "świeżymi" klientami. Opera współpracuje także z Microsoftem w celu udostępniania nowszych aplikacji pod klasyczne Nokie. Aktualnie w sklepie Opery dostępnych jest ponad 300 tysięcy gier i aplikacji przeznaczonych na ponad 7,5 tysiąca różnych urządzeń. Nie podano dokładnych statystyk dziennego pobierania, poza ogólnikowym stwierdzeniem, że dziennie odnotowywane są "miliony pobrań".

W Opera Mobile Store publikuje swoje programy ponad 40 tysięcy deweloperów z całego świata, a sklep odwiedza co miesiąc ok. 200 milionów osób ze 196 krajów. Jak zaręcza Opera, oferuje to samo co Nokia Store, wliczając w to lokalne aplikacje. Dokładnej daty wprowadzenia w życie zmiany sklepu nie podano.