Nokia: "W 2009 planujemy tablety z HSPA 3G"

Dotychczas Nokia wydawała się nie zauważać zamieszania wywołanego przez premierę iPhone'a 3G - nie mówiąc o wysypie telefonów z Windows Mobile obsługiwanych za pomocą kciuka. Premiera modelu 5800 Xpress Music pozwoli korporacji na wybadanie rynku, ale to nie koniec zmian - już w 2009 roku mają się pojawić firmowe tablety internetowe z modułami 3G, które pozwolą na surfowanie w Internecie nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci Wi-Fi.

O politykę firmy dotyczącą teraźniejszości i najbliższej przyszłości spytaliśmy Piotra Bubaka, dyrektora Strategii i Rozwoju Nokia Poland. Dowiedzieliśmy się, że korporacja nie tylko wprowadza na rynek konkurenta iPhone'a 3G, ale również zastanawia się nad wyposażeniem własnych tabletów internetowych w moduł GSM pozwalających na surfowanie w Internecie z użyciem technologii HSDPA/HSUPA. Obecnie tablety z serii N7xx/N8xx pozwalają jedynie na wykorzystanie Wi-Fi.

PC World: Czy Nokia planuje udostępnienie telefonów (smartfonów) z dotykowymi ekranami?

Piotr Bubak: Tak, takie urządzenie będzie dostępne jeszcze w tym roku, a którego produkcja zacznie się z początkiem przyszłego roku [jest to 5800 Xpress Music, który właśnie został zaprezentowany -red.]. Pierwszy telefon marki Nokia z ekranem dotykowym, czyli model 7710, został wyprodukowany już w 2005.

Dlaczego w serii N7xx/N8xx - obsługiwanych przecież za pomocą ekranów dotykowych - nie pojawił się moduł GSM?

Urządzenia z tej serii to tak zwane tablety internetowe, nie telefony. W związku z tym ich przeznaczenie jest nieco inne. Służą przede wszystkim do bezprzewodowego korzystania z Internetu za pomocą sieci Wi-Fi.

Rozwiązania zastosowane w tabletach internetowych umożliwiają pobieranie danych, oglądanie materiałów on-line oraz zapisywanie filmów jakości DVD, muzyki, zdjęć i dokumentów. Podobnie jak zwykły komputer podłączony do Internetu oferują możliwość czatowania i połączeń Internetowych audiowizualnych, dzięki obsłudze aplikacji Skype. Są to ponadto urządzenia oparte na systemie operacyjnym Linux.

Kolejne wersje tabletów internetowych marki Nokia, zapowiedziane we wrześniu 2008, pozwolą na wykorzystanie technologii HSPA 3G [czyli HSDPA+HSUPA -red]. Takie urządzenia pojawią się  na rynku najprawdopodobniej w 2009 roku.

Czy pojawią się wkrótce telefony z większymi wyświetlaczami?

W przypadku multimedialnych urządzeń przenośnych istotną rolę odgrywają z jednej strony wyraźny i kontrastowy, duży wyświetlacz, a z drugiej niewielkie gabaryty urządzenia, które powinno mieścić się w kieszeni lub niewielkiej małej torebce. Rozmiar wyświetlacza stanowi zatem swego rodzaju kompromis.

Najbardziej zaawansowane w tej chwili wyświetlacze wykorzystuję technologię OLED, które znacznie ma znaczenie poprawioną paletę kolorów, jasność, kontrast, a obraz na takim wyświetlaczu wygląda bardzo naturalnie.

Jeśli zaś chodzi o samą rozdzielczość, obecnie w ofercie firmy Nokia znajdują się urządzenia o przekątnej 2,8"  i rozdzielczości 320x240 (N96) a także komunikator o rozdzielczości 800x352  i przekątnej 4,3". Nokia 5800 Xpress Music ma rozdzielczość 640x360 i przekątną 3.2"

Kiedy będziemy mogli skorzystać z pierwszych cudów techniki opracowywanych w ramach "Morph"?

Nanotechnologie udostępniające np. samoczyszczące się materiały są obecne na rynku już dzisiaj. Póki co jednak Morph jest projektem koncepcyjnym, który ma za zadanie pokazać potencjał tkwiący  w nanotechnologiach. Wprowadzenie na szeroką skalę produktów, które będą wykorzystywały podobne rozwiązania to kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości.


Zobacz również