Nokia X już zrootowana. Działają na niej Google Now i Sklep Google Play

Nokia na MWC 2014 zaprezentowała trzy nowe telefony. Działają one na bazie zmodyfikowanego systemu Android, z którego usunięto wszystko co związane z Google. Członkowie forum XDA znaleźli jednak sposób, aby na nowych telefonach fińskiego producenta uruchomić sklep Google Play i inne usługi Google.

Nokia zaprezentowała w trakcie targów Mobile World Congress 2014, które odbyły się na początku ubiegłego tygodnia w Barcelonie, trzy nowe telefony. Modele Nokia X, Nokia X+ i Nokia XL wyposażone zostały w system Android. Został on poważnie zmodyfikowany przez producenta. Ekran główny przypomina interfejs kafelkowy Windows Phone, a w systemie nie ma żadnego śladu po usługach Google.

Nokia zastąpiła pocztę Gmail, Mapy Google i sklep Google Play aplikacjami opracowanymi przez Microsoft. Posiadacze urządzeń z rodziny Nokia X mają dostęp do poczty Outlook, map Here i sklepu Nokia Store. Na szczęście pozostawiono możliwość instalacji aplikacji z plików APK. Dzięki temu można bez problemu zmienić launcher na klasyczny, np. Nova Launcher. Dzięki temu pulpit główny będzie miał klasyczny układ i znikną microsoftowe kafelki.

Zobacz również:

To zresztą nie koniec modyfikacji, jakim można poddać smartfony Nokia X, X+ i XL. Użytkownikowi forum XDA podpisującemu się nickiem Kashamalaga udało się już zrootować Androida w wydaniu od Nokii. Pozwoliło to na zainstalowanie na tym telefonie usług Google, w tym asystenta Google Now oraz, co najważniejsze, sklepu Google Play. Zaprezentował on nie tylko wideo dokumentujące działanie tych aplikacji na smartfonie Nokii, ale udostępnił też obraz zmodyfikowanego systemu.

źródło: xda-developers.com