Nokia X nie doczeka się aktualizacji systemu i pozostanie z Androidem 4.1

Użytkownicy pierwszego smartfona Nokii z systemem Android mogą być zawiedzeni. Ledwie kilka miesięcy po premierze urządzeń z rodziny Nokia X nowy właściciel mobilnego oddziału fińskiej firmy, Microsoft, zaprezentował następcę tych smartfonów. Na prezentacji pojawił się nie tylko sprzęt, ale też odświeżone oprogramowanie. Niestety, producent nie przewiduje aktualizacji do urządzeń zaprezentowanych na początku roku.

Sprzęty z rodziny Nokia X to pierwsze od lat smartfony fińskiej Nokii, które zamiast systemu Windows Phone wykorzystują inne oprogramowanie. Wybór padł na mocno zmodyfikowanego Androida, w którym usługi Google zastąpione zostały przez analogiczne rozwiązania Microsoftu.

Zmodyfikowany przez fińskich inżynierów system operacyjny Nokii X bazuje na opracowanym przez Google Androidzie w wersji 4.1.2 Jelly Bean. Już w trakcie wiosennej premiery było to przestarzałe oprogramowanie - gigant z Mountain View zdążył już opracować Androida 4.4 KitKat. W przypadku Nokii X2, która została zaprezentowana w kilka miesięcy po wprowadzeniu do sprzedaży Nokii X, Microsoft zdecydował się uaktualnić oprogramowanie i bazą stał się (też nie najnowszy) Android Jelly Bean 4.3.

Nokia X nie doczeka się aktualizacji systemu i pozostanie z Androidem 4.1

Niestety, nowości z oprogramowania Nokii X2 nie trafią na starsze smartfony z linii Nokia X. Microsoft tłumaczy swoją decyzję o zakończeniu wsparcia i nieudostępnienia aktualizacji dla pierwszej edycji Nokii z Androidem zbyt słabą specyfikacją techniczną tego urządzenia. Prawdą jest, że to rzeczywiście jest urządzenie z najniższej półki cenowej, ale użytkownicy i tak mogą czuć się przez producenta pominięci.