Nokia angażuje się w prace nad bezprzewodowym zasilaniem

Nokia poinformowała, że przystąpiła do organizacji Wireless Power Consortium, która pracuje nad nowym standardem bezprzewodowego dostarczania energii elektrycznej.

Nokia angażuje się w prace nad bezprzewodowym zasilaniem

Stacja ładująca dla notebooka Dell Latitude Z

Przedstawiciele organizacji mają nadzieję, że dzięki wsparciu największego na świecie producenta telefonów komórkowych prace nad standardem bezprzewodowego dostarczania energii elektrycznej nabiorą większego tempa oraz, że zostanie on bardziej rozpowszechniony.

Opracowywany standard nazywa się Qi (czyt. "czi", oznacza "energię życia" po chińsku) i jest obecnie dostępny w wersji 0,95, zbliżając się coraz szybciej do finalnej 1.0. Gdy tyko zostanie dopracowany i udostępniony, wiele firm będzie mogło skorzystać z niego do budowy bezprzewodowych ładowarek dla telefonów, aparatów cyfrowych, odtwarzaczy multimedialnych i innych urządzeń.

Warto dodać, że sposób indukcyjnego dostarczania energii elektrycznej jest już wykorzystywany w sprzęcie powszechnego użytku. Firma Palm wprowadziła swoje rozwiązanie Touchstone, przeznaczone do bezprzewodowego ładowania terminala Palm Pre. Na rynku są już dostępne futerały dla iPhone'a, które w połączeniu z odpowiednią podstawką, umożliwiają ładowanie tego telefonu. Bezprzewodowa ładowarka indukcyjna jest ponadto stosowana w niektórych elektrycznych szczoteczkach do zębów i golarkach oraz ostatnio nawet notebookach (czytaj: "Dell Latitude Z - notebook z baterią ładowaną bezprzewodowo").

Organizacja Wireless Power Consortium została założona 17 grudnia 2008 roku. Należą do niej (oprócz wspomnianej już Nokii) między innymi takie firmy jak Duracell, Olympus, Philips, Samsung i Sanyo.

Więcej informacji na temat wykorzystującej zjawisko indukcji elektromagnetycznej technologii bezprzewodowego dostarczania energii można znaleźć pod tym adresem.