Nokia będzie mogła modyfikować Windows Phone 7

Nokia potwierdziła, że ich porozumienie z Microsoftem w sprawie platformy dla smartfonów idzie dużo dalej niż się spodziewano. Fiński producent jako jedyny otrzyma możliwość modyfikowania Windows Phone 7.

Sprawa Nokii i Windows Phone 7 zelektryzowała branżę telekomunikacyjną w ostatni piątek. Fińska firma ostatecznie chce się pożegnać z Symbianem. W zamian na komórkach Nokii pojawi się niedawno stworzona przez Microsoft platforma Windows Phone 7.

Jak się okazuje, Nokia uzyskała specjalne przywileje przy wdrażaniu tego systemu operacyjnego na swoje komórki. Jako jedyna może modyfikować WP7 i tworzyć nakładki na system.

Zobacz również:

  • Nokia G42 nawiązuje do dobrych tradycji. Powracają telefony, które naprawicie samodzielnie

Dotychczas wszyscy producenci tworzący telefony na Windows Phone 7 (m.in. Samsung, HTC, LG) miały kategoryczny zakaz takich praktyk. Platforma Microsoftu miała wszędzie wyglądać identycznie, a ewentualny użytkownik mógł jedynie zgodzić się na używanie specjalnych aplikacji stworzonych przez producentów.

Prezes Nokii, Stephen Elop, nie jest jeszcze pewien czy jego firma skorzysta z możliwości modyfikowania Windows Phone 7. Na pewno największy nacisk będzie kładziony na wspólne udoskonalanie tej platformy dla wszystkich producentów. Jest to jeden z punktów zawartego w zeszłym tygodniu porozumienia między Nokią a Microsoftem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: