Nokia dołącza do Eclipse

Gigant telekomunikacyjny Nokia oraz fundacja Eclipse poinformowały o połączeniu swoich sił w celu dostarczenia narzędzi do tworzenia aplikacji na mobilną platformę Java 2 Micro Edition (J2ME).

Nokia staje się tym samym strategicznym deweloperem oraz członkiem fundacji i będzie przewodniczyć projektowi stworzenia kompletu narzędzi umożliwiających tworzenie aplikacji mobilnych J2ME przy pomocy zintegrowanego środowisko programistycznego Eclipse.

Koncern chce udostępnić dla potrzeb tego projektu kilka komponentów z zestawu własnych programów stworzonych już do tego celu. Będzie także aktywnie uczestniczyć w rozwoju nowych narzędzi do tworzenia aplikacji zarówno pod rozpowszechnioną już w telefonach komórkowych platformę CLDC (Connected Limited Device Configuration) + MIDP (Mobile Information Device Profile), jak i dla CDC (Connected Device Configuration). W zamian komórkowy gigant ma zamiar używać platformy Eclipse jako bazy do rozwoju swoich narzędzi.

Narzędzia Nokii współpracują z platformą Eclipse już od ubiegłego roku, kiedy to zarówno Nokia Developer's Suite for J2ME, jak i Nokia Mobile Server Services SDK zaczęły współpracować z tym środowiskiem. W czwartym kwartale tego roku Nokia ma udostępnić kolejne narzędzia uzupełniające zestaw o kolejne funkcje.

Więcej informacji


Zobacz również