Nokia i Intel razem pracują nad 3D i holografią dla urządzeń przenośnych.

Firmy otworzyły właśnie pierwsze wspólne laboratorium. Projekty będą tworzone na terenie Uniwersytetu w fińskim mieście Oulu. Laboratorium zajmie się wymyślaniem i wprowadzaniem w życie nowych rozwiązań dla nowoczesnych urządzeń przenośnych.

Wspólne laboratorium Nokii i Intela to pierwsza tego typu inicjatywa obydwu firm. W Centrum Innowacji na terenie Uniwersytetu w Oulu zatrudniono kilkudziesięciu specjalistów prowadzących prace badawczo-rozwojowe. Laboratorium wejdzie w skład sieci ośrodków badawczych Intela rozmieszczonych w całej Europie.

Pierwszym celem Centrum Innowacji ma być rozwijanie nowych technologii w dziedzinie urządzeń mobilnych. Intel i Nokia uzasadniają tą strategię gwałtownym rozwojem tego rynku i coraz większymi możliwościami smartfonów i tabletów. Wśród założeń laboratorium jest między innymi stworzenie modelu bardziej intuicyjnego interfejsu, z obsługa możliwie zbliżoną do naszych naturalnych zachowań i przyzwyczajeń.

Zobacz również:

  • Naukowcy stworzyli embrion myszy z bijącym sercem
  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 29.07.2021]

Laboratorium pracować będzie nad współtworzoną przez obie firmy linuksową platformą MeeGo. Zarówno Intel, jak i Nokia uważają, że posiada ona bardzo duże możliwości rozwojowe np. w tworzeniu rozwiązań 3D, a w przyszłości także holograficznych.