Nokia - kompresja danych w mobilnej przeglądarce

Nowe telefony C2-05 i X2-05 wyposażono w przeglądarkę korzystającą z technologii kompresji danych Nokii. Dzięki niej strony internetowe mają otwierać się szybciej i przy zużyciu mniejszej ilości danych, co w efekcie może oznaczać oszczędności.

Nokia C2-05 i Nokia X2-05
Opera już od lat stosuje podobną technologię w swoich przeglądarkach, ale dopiero ostatnio inni również zauważyli korzyści płynące z takiego rozwiązania. Amazon w swoim tablecie Kindle Fire wprowadził przeglądarkę Silk, która korzysta z kompresji oraz mocy obliczeniowej chmury Amazon, a teraz podobne rozwiązanie wprowadza Nokia.

Nowa przeglądarka jest częścią strategii firmy, która chce zdobyć kolejny miliard użytkowników. Szuka ich w krajach rozwijających i dlatego wprowadza nową przeglądarkę do mniej zaawansowanych telefonów. Smartfony są ostatnio bardzo popularne, ale w wielu krajach stanowią tylko niewielką część rynku.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 27.01.2022]

Fińska firma chce, by ich technologia spopularyzowała korzystanie z internetu w zwykłych telefonach, które są powszechnie stosowane w krajach rozwijających się. Kompresowanie stron WWW pomoże osobom dysponującym niskimi prędkościami internetu oraz posiadającym małe pakiety internetowe.

Nokia C2-05 i X2-05 to proste i tanie telefony, które wejdą na rynek podczas czwartego kwartał 2011 roku. Wyposażono je domyślnie w przeglądarkę z technologią kompresji danych, a także aplikacje Facebooka, Twittera i sklepu Nokii. Ich cena powinna wynosić około 50 euro.