Nokia ma nowego prezesa

Stephen Elop nowym prezesem koncernu Nokia. Dotychczasowy dyrektor działu aplikacji biznesowych w Microsofcie obejmie stanowisko 21 września br., zastępując zwolnionego Olli-Pekkę Kallasvuo.

Elop wniesie do Nokii bagaż dużego doświadczenia w zarządzaniu spółkami sektora aplikacji multimedialnych i biznesowych. Jako dyrektor działu "business software" w Microsofcie odpowiadał m.in. za pakiet Microsoft Office. Wcześniej pracował jako dyrektor ds. operacji w Juniper Networks, był też prezesem firmy Macromedia (do 2005 r. czyli do momentu przejęcia jej przez Adobe).

"Jestem bardzo podekscytowany, że stanę się częścią zespołu zajmującego się wzmocnieniem pozycji Nokii jako niekwestionowanego lidera w mobilnej branży telekomunikacyjnej" - mówi sam Elop.

Zobacz również:

  • Te zmiany przyniesie na iPhone'a iOS 17. Wszystko, co Apple zapowiedziało na WWDC 2023

Branża IT przechodzi kolejny etap fundamentalnych zmian - uważa nowy CEO Nokii. Zmian symbolizowanych m.in. przez cloud computing oraz popularyzację mediów społecznościowych i przenośnych urządzeń elektronicznych. "Lączenie ludzi ["Connecting people", hasło reklamowe Nokii - red.] będzie nadal kluczowym elementem naszej strategii, nawet gdy ludzie będą chcieli to robić w inny sposób" - przekonuje Elop.

Informacja o zmianie na stanowisku dowodzenia fińskiego giganta zbiega się w czasie z konferencją Nokia World, rozpoczynającą się w Londynie 14 września. W trakcie dwudniowej imprezy ma zostać zaprezentowany najnowszy smartfon Nokii - N8 - wyposażony m.in. w ekran AMOLED, aparat 12 MP i system operacyjny Symbian ^3.

W drugim kwartale 2010 r. (kwiecień-czerwiec) zyski odnotowane przez Nokię wyniosły 227 mln euro i były o 40 procent niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Producent sprzedał znacznie mniejszą od oczekiwanej liczbę telefonów. W segmencie komórek z "niższej półki" Nokia radzi sobie dobrze, ale jej piętą achillesową wydają się być smartfony - fińskie produkty uznawane są za niedorównujące konkurencji spod znaku Apple (iPhone) czy Research In Motion (BlackBerry).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: