Nokia może powrócić na rynek smartfonów już w przyszłym roku

Nokia już w przyszłym roku może ponownie zająć się produkcją smartfonów. Po sprzedaży działu mobilnego Microsoftowi fińska firma może wrócić na rynek urządzeń mobilnych. W tym celu będzie musiała znaleźć odpowiedniego partnera.

Umowa Nokii z Microsoftem po sprzedaży działu mobilnego pozwoliła firmie Satyi Nadelli przez pewien czas sprzedawać dotychczas wydane urządzenia pracujące pod kontrolą Windows Phone z logo fińskiej firmy na obudowie, ale nowe urządzenia z rodziny Lumia mają już logo Microsoftu.

Nokia w przyszłym roku będzie mogła ponownie produkować smartfony, ale firmie po sprzedaży działu mobilnego brakuje jednak zasobów, by powrócić do rynku smartfonów samodzielnie. Najprawdopodobniej więc znajdzie partnera, który zajmie się produkcją sprzętów. Nie wiadomo jedna, kto mógłby zostać partnerem Nokii.

Kolejne smartfony Nokii mogą przypominać pod względem założeń projektu tablet Nokia N1

Kolejne smartfony Nokii mogą przypominać pod względem założeń projektu tablet Nokia N1

Pierwszy krok w kierunku powrotu na rynek mobilny widać było po zaprezentowaniu przez firmę tabletu Nokia N1. To urządzenie działające pod kontrolą systemu Android, które z wyglądu przypominało iPada. Produkcją tabletu zajął się podwykonawca, a urządzenie produkowane było w bardzo małych partiach.

Nokia podobną strategię może w przyszłym roku przyjąć w segmencie smarfonów, jeśli potwierdzą się doniesienia o powrocie do tej gałęzi biznesu. Wskazuje na to ostatnie przejęcie Alcatel-Lucent oraz bogate portfolio patentów będące cały czas w rękach Nokii.

Firma może dostarczy zmodyfikowanego Androida z własną nakładką, a produkcją urządzenia według wytycznych Finów zajęłaby się inna firma. Nie wiadomo jednak, czy w nowych smartfonach pojawią się Mapy Here, ponieważ Nokia myśli o sprzedaży tego działu.

źródło: slashgear.com