Nokia największym dostawcą smartfonów z Windows Phone

Nokia dostarczyła w czwartym kwartale 2011 roku 900 tysięcy smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone. W ten sposób stała się liderem wśród producentów urządzeń z systemem mobilnym Microsoftu. Biorąc po uwagę cały rynek jest to jednak słaby wynik.

Nokia Lumia 900

Strategy Analytics podało, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2011 roku sprzedano 2,7 mln smartfonów z Windows Phone. Dla porównania, Apple sprzedało w tym okresie 37 mln iPhone'ów, co dało tej firmie pierwsze miejsce wśród producentów smartfonów w czwartym kwartale ubiegłego roku. W takim porównaniu niecały milion dostarczonych Nokii Lumia 800 i 700 z systemem Microsoftu wypada blado.

Jeśli jednak rozważać samych producentów Windows Phone, to Nokia i jej smartfony Lumia stanowią 33 proc. tego fragmentu rynku. W ten sposób fińska firma wyprzedziła HTC, które do tej pory było liderem w tym obszarze. Sama Nokia nie zdradziła dokładnej liczby smartfonów Lumia sprzedanych do tej pory, ale podała, że było ich ponad milion.

Smartfony Windows Phone nie są hitem na jaki liczyła fińska firma. Ludzie ciągle spoglądają na nie z pewną dozą niepewności, a Nokia musi nadal polegać na smartfonach z Symbianem. Niestety dla firmy, ich sprzedaż spada szybciej niż przewidywano. Analitycy z IDC mówi, że wskazuje to na potrzebę szybszego i zdecydowanego przejścia do Windows Phone.

27 lutego rozpoczynają się targi MWC 2012. Fińska firma zaprezentuje na nich przynajmniej jeden nowy smartfon z systemem mobilnym Microsoftu. Nokia zapowiedział wymianę Symbiana na Windows Phone rok temu. Na razie zaowocowała ona trzema ciekawymi, ale nie przełomowymi dla sytuacji firmy smartfonami z serii Lumia. Może coś zmieni się na targach MWC.