Nokia największym dostawcą smartfonów z Windows Phone

Nokia dostarczyła w czwartym kwartale 2011 roku 900 tysięcy smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone. W ten sposób stała się liderem wśród producentów urządzeń z systemem mobilnym Microsoftu. Biorąc po uwagę cały rynek jest to jednak słaby wynik.

Nokia Lumia 900

Strategy Analytics podało, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2011 roku sprzedano 2,7 mln smartfonów z Windows Phone. Dla porównania, Apple sprzedało w tym okresie 37 mln iPhone'ów, co dało tej firmie pierwsze miejsce wśród producentów smartfonów w czwartym kwartale ubiegłego roku. W takim porównaniu niecały milion dostarczonych Nokii Lumia 800 i 700 z systemem Microsoftu wypada blado.

Jeśli jednak rozważać samych producentów Windows Phone, to Nokia i jej smartfony Lumia stanowią 33 proc. tego fragmentu rynku. W ten sposób fińska firma wyprzedziła HTC, które do tej pory było liderem w tym obszarze. Sama Nokia nie zdradziła dokładnej liczby smartfonów Lumia sprzedanych do tej pory, ale podała, że było ich ponad milion.

Zobacz również:

  • Android 13 - Sprawdź czy Twoje urządzenie dostanie aktualizację [AKTUALIZACJA 26.01.2022]
  • Windows 11 będzie posiadał funkcję Wake on Touch - o co chodzi?

Smartfony Windows Phone nie są hitem na jaki liczyła fińska firma. Ludzie ciągle spoglądają na nie z pewną dozą niepewności, a Nokia musi nadal polegać na smartfonach z Symbianem. Niestety dla firmy, ich sprzedaż spada szybciej niż przewidywano. Analitycy z IDC mówi, że wskazuje to na potrzebę szybszego i zdecydowanego przejścia do Windows Phone.

27 lutego rozpoczynają się targi MWC 2012. Fińska firma zaprezentuje na nich przynajmniej jeden nowy smartfon z systemem mobilnym Microsoftu. Nokia zapowiedział wymianę Symbiana na Windows Phone rok temu. Na razie zaowocowała ona trzema ciekawymi, ale nie przełomowymi dla sytuacji firmy smartfonami z serii Lumia. Może coś zmieni się na targach MWC.