Nokia obchodzi urodziny - zgadnij, które?

Fińska Nokia obchodzi okrągłą rocznicę powstania. Niegdysiejszy gigant na rynku telefonów komórkowych przeszedł od swego początku długą drogę, a ostatnio jego flagowym produktem były mapy Nokia HERE.

Nokia narodziła się dokładnie 150 lat temu w południowo-zachodniej Finlandii. Firma zajmowała się produkcją gumy i celulozy, a w 1912 zaczęła wytwarzać kable telegraficzne oraz telefoniczne. Dopiero w 1960 roku, czyli 95 lat po założeniu, otworzono dział poświęcony elektronice, a 21 lat później w Skandynawii uruchomiono NMT - pierwszą sieć telefonii komórkowej na świecie i to właśnie Nokia produkowała pierwsze modele telefonów, jednak dopiero w 1987 roku zaprezentowano Mobira Cityman. Przełomowy dla firmy Nokia był rok 1992, gdy na rynek wszedł model Nokia 1011, a w 1995 pokazała się Nokia 6110 z nieśmiertelnym "wężykiem". Wystarczyło to, aby stał się liderem produkcji telefonów komórkowych na świecie.

Nokia obchodzi urodziny - zgadnij, które?

Nokia 6110 (foto: Wikipedia)

Prezes i CEO Nokii, Rajeev Suri, powiedział w specjalnym oświadczeniu: "Nasza historia to historia zmian, od papieru do kabli, od kaloszy do telewizorów i od telefonów komórkowych do dzisiejszej Nokii. Przez 150 lat doświadczyliśmy wielu zmian stając się w rezultacie silniejsi, a nasza ostatnia informacja dotycząca firmy Alcatel-Lucent oznacza kolejny kluczowy moment. Ruszamy naprzód z przekonaniem o słuszności tego kroku, z zaufaniem i pokorą, całkowicie skupieni na wykorzystaniu potencjału ciągle rozwijającego się świata w sieci".

Obecnie Nokia posiada trzy działy. Nokia Networks zajmuje się dostarczaniem infratstruktury i usług telekomunikacyjnych, HERE dostarcza mapy (ale Nokia chce je sprzedać), zaś Nokia Technologies rozwija i wynajduje nowe patenty. 15 kwietnia 2015 Nokia zapowiedziała połączenie z Alcatel-Lucent, które ma na celu zdobycie pozycji lidera w technologii i usługach nowych generacji dla "świata połączonego za pomocą IP" (Internet Protocol). Firma spodziewa się zamknięcia transakcji w pierwszej połowie 2016 roku.