Nokia ostrzega przed przegrzewającymi się bateriami

Przedstawiciele Nokii poinformowali o uruchomieniu programu wymiany baterii montowanych w jej telefonach komórkowych, które - jak się właśnie okazało - mogą się przegrzewać podczas ładowania.

Wadliwe akumulatory BL-5C wyprodukował koncern Matsushita Battery między grudniem 2005 i listopadem 2006 roku. Nokia informuje, że były montowane w telefonach ze wszystkich segmentów - zarówno w podstawowych modelach z serii 1100, jak i w najdroższych urządzeniach - np. N91 czy E60.

Podczas ładowania tych baterii może - co prawda, bardzo rzadko - dojść do zwarcia, które spowoduje rozgrzanie się ich do wysokiej temperatury. Dotychczas do koncernu dotarło około 100 zgłoszeń o takich problemach, ale w żadnym incydencie nikt nie ucierpiał.

Nokia przygotowała specjalną stronę internetową www.nokia.com/batteryreplacement/en/, na której można znaleźć informacje o tym, jak zidentyfikować wadliwe baterie. Umieszczono również na niej formularz umożliwiający zamówienie nowego akumulatora.

Nokia zamówiła dotąd u różnych dostawców ponad 300 mln baterii BL-5C i jak zastrzega, tylko wyroby Matsushity są wadliwe. Oczywiście, wszystkie akumulatory japońskiego producenta zostaną wymienione nieodpłatnie.