Nokia pod koniec roku przedstawi tablet z Windows 8 i procesorem ARM

Nokia szykuje się do zaatakowania rynku tabletów. 10-calowe fińskie urządzenie powinno zostać zaprezentowane pod koniec tego roku i pracować pod kontrolą systemu Windows 8 oraz dwurdzeniowego procesora Qualcomm.

Nokia pracuje nad swoim pierwszym tabletem

W Sieci pojawiły się informacje na temat "tabletowych" planów Nokii. Wynika z nich, że fiński producent zamierza wprowadzić na rynek tablet wyposażony w 10-calowy wyświetlacz oraz korzystający z nowych rozwiązań jakimi dysponuje nadchodzący system Microsoftu - Windows 8. Ponadto urządzenie pracować ma pod kontrolą procesora Qualcomm, który zaoferuje do dyspozycji użytkowników moc generowaną przez dwa rdzenie ARM.

Kiedy możemy oczekiwać premiery tego urządzenia? Najwcześniej w czwartym kwartale tego roku.

Produkcją tabletu ma się zająć prawdopodobnie firma Compal Electronics. Nokia prezentuje jednak tutaj dosyć asekuracyjne podejście, gdyż na pierwszy "rzut" zamówiła jedynie 200 tysięcy sztuk tego urządzenia.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 6.12.2021]

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza próba Nokii w zakresie rozszerzenia swojej oferty poza smartfony i telefony komórkowe. W 2009 roku wprowadziła bowiem na rynek netbook Booklet 3G, który został oceniony przez nasze laboratorium jako "jedna z lepszych konstrukcji o bardzo ciekawej stylistyce (aluminiowa obudowa) i nietypowych możliwościach". Niestety urządzenie słabo się sprzedawało, gdyż nie było zbyt wydajne i, co najważniejsze, było bardzo drogie.

Czy tablet Nokii może odnieść sukces? Dlaczego nie? Musi jednak być solidnie wykonany, oferować odpowiednią wydajność oraz cechować się ceną na poziome, który będą skłonni zaakceptować konsumenci. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że "windowsowe" tablety są także w kręgu zainteresowań innych i to znacznie bardziej doświadczonych producentów tego typu urządzeń.

Źródło: DigiTimes.com

Aktualizacja: 15 marca 2012 20:48

W wywiadzie udzielonym fińskiemu magazynowi Kauppalehti Optio, jeden z projektantów Nokii, Marko Ahtisaari, przyznał, że jego firma faktycznie szykuje tablet z Windows 8, a on sam spędził już wiele godzin przy jego tworzeniu.

Niestety nie podał żadnych bliższych szczegółów na jego temat, oprócz stwierdzenia, że będzie się on wyróżniał na tle "ipadopodobnych" tabletów.

Czyżby więc Nokia zamierzała zrobić to, na co nie zdecydowało się Apple, czyli zaprezentować urządzenie cechujące się bardzo nowatorskim designem? Jeżeli tak, jestem jak najbardziej za. Oczywiście jeżeli będzie to szło w parze z elementami, o których wspomniałem w tekście.