Nokia prezentuje pierwsze Windows Phone'y

Na konferencji Nokia World 2011 w Londynie Nokia zaprezentowała w końcu pierwsze dwa smartfony z systemem Windows Phone. Informowała także o swoich planach podłączenia do sieci kolejnego miliarda ludzi dzięki technologiom mobilnym. W tym ma jej pomóc nowa seria telefonów multimedialnych Asha.

Nokia

Jako pierwsze zaprezentowano telefony Asha z systemem Symbian S40 (Series 40). Mają one zacierać granice między smartfonami i zwykłymi telefonami. Są skierowane zwłaszcza do młodych ludzi z rynków rozwijających się takich jak np. Indie, Meksyk lub Chiny. Dzięki nim Nokia chce zaoferować młodym użytkownikom satysfakcjonujący dostęp do internetu i rozrywki.

Telefony Asha - internet dla wszystkich

Przygotowano cztery modele telefonów z serii Asha (co w języku hindi oznacza nadzieję). Dostępne są w cenach od 65 do 115 euro. Prawie wszystkie mają klawiaturę QWERTY, a dwa z nich ekran dotykowy. Oferują szeroki zakres aplikacji do pobrania, przeglądarkę internetową z kompresją danych w chmurze oraz łatwy dostęp do serwisów społecznościowych, map i rozrywki.

Wśród nich, najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem jest Nokia Asha 303 z procesorem 1 GHz i Wi-Fi. Na rynek trafi z preinstalowanymi aplikacjami takimi jak Angry Birds Lite (wersja dla zwykłych telefonów z ekranem dotykowym), Facebook Chat, komunikator Whatsapp i nowa edycja Nokia Maps dla systemu Series 40. Równie szybkim procesorem dysponuje Ahsa 300 z tradycyjną klawiaturą. Ten model posiada m.in. radio, 5 Mpix aparat, moduł Bluetooth i miejsce na karty pamięci do 32 GB.

Nokia Asha 201 i 200 są nieco słabsze od wyżej omówionych telefonów, ale za to mają oferować długą pracę baterii oraz zewnętrzny głośnik o bardzo dobrej jakości dźwięku. Telefony te mają pozwalać na 53 godziny słuchania muzyki na jednym ładowaniu. Obsługują karty pamięci do 32 GB i dysponują klawiaturą QWERTY. Podobnie jak modele 300 i 303 są mocno zintegrowane z serwisami społecznościowymi. Asha 200 obsługuje dwie karty SIM. Seria 2xx nie ma ekranu dotykowego.

Smartfony Lumia - pierwsze prawdziwe Windows Phone'y

Pierwszym zaprezentowanym smartfonem z systemem mobilnym Microsoftu w ofercie Nokii okazała się być Lumia 800, wcześniej znana z przecieków jako Sea Ray. Stephen Elop wyraził się o niej, że jest to pierwszy telefon, który w pełni korzysta z zalet Windows Phone i tak na prawdę jest pierwszym prawdziwym Windows Phone'm. Oba smartfony oferują nowe funkcje - Nokia Nawigacja i Nokia Muzyka z usługą Mix Radio.

Nokia Lumia 800 ma procesor o częstotliwości 1,4 Ghz z akceleracją sprzętowa i procesorem graficznym. Wyposażono ją także w 3,7-calowy ekran AMOLED ClearBlack płynnie połączony z charakterystyczną obudową przypominającą Nokię N9. Należy przyznać, że wygląd i kolorystyka smartfonu przyciągają uwagę. Oprócz tego wyposażono go w aparat fotograficzny z optyką Carl Zeiss

Smartfon oferuje wszystkie funkcje Windows Phone, szybki dostęp do sieci społecznościowych, przeglądarkę Internet Explorer 9, 16 GB pamięci wbudowanej oraz 25 GB bezpłatnej pamięci w usłudze SkyDrive na zdjęcia i muzykę. Dostępny jest w trzech kolorach: cyjan, czarny i magenta (czyli jasny błękit, czerń i jasny fiolet). Cena nowego smartfonu to 420 euro.

Nokia Lumia 710 jest tańsza - kosztuje 270 euro. Oferuje wymienne obudowy tylne w różnych kolorach. Jej front może być natomiast biały lub czarny. Smartfon ten również oferuje wszystkie możliwości Windows Phone oraz ten sam procesor 1,4 GHz z akceleracją sprzętową i procesorem graficznym. Nie jest tak elektryzujący jak 800-tka, ale jego cena może zachęcić do kupna.

Dodatki i data premiery

Nowe funkcje smartfonów Nokii to bezpłatna Nawigacja ze wskazówkami głosowymi i specjalnym menu samochodowym, a także Muzyka z usługa MixRadio, czyli strumieniowym przesyłaniem muzyki i możliwością personalizacji kanałów - tworzenie własnych kanałów z milionów dostępnych utworów. Dla obu smartfonów będą dostępna specjalne słuchawki Nokia HD Purity stworzone przy współpracy z firmą Monster.

W listopadzie Nokia Lumia 800 pojawi się we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Do Polski oba modele Lumia trafią na początku 2012 roku. W podobnym terminie zawitają do USA i Chin. Ciekawe jaka poradzą sobie na zatłoczony rynku smartfonów i jak wpłynie to na dalsze losy Nokii i platformy Windows Phone.

Zapraszamy również do galerii Smartfony i telefony Nokia World 2011.