Nokia przygotowuje Linuksa dla tanich smartfonów

Producent telefonów dostrzegł zapotrzebowanie na tanie smartfony. Wyklucza to jednak zastosowanie systemu Windows Phone i dlatego Nokia pracuje nad opartym na Linuksie systemem operacyjnym, który znajdzie swoje miejsce w niedrogich smartfonach fińskiej firmy.

Nokia N97

Informacje o pracach nad systemem mobilnym pojawiły się w Wall Street Journal. Podobno nowy OS powstaje pod nazwą Meltemi. Wcześniej, na konferencji w Singapurze, Nokia powiedziała, że kompatybilny z Linuksem zestaw narządzi programistycznych Qt posłuży przy pracach nad tańszymi smartfonami. Pojawiły się także informacje, że Nokia szuka następcy dla systemu Series 40 używanego w jej zwykłych telefonach.

Wszystkie doniesienia wskazują na to, że Nokia opracowuje system mobilny oparty na Linuksie, który posłuży w tanich smartfoanch. Ben Wood z CCS Insight mówi, że Windows Phone nie pozwala na przygotowanie tanich urządzeń. Android natomiast umożliwia przygotowywanie zarówno drogich jak i tanich smartfonów. Dlatego Nokia musi nadrobić swoje braki w tym segmencie cenowym.

Francisco Jeronimo z IDC mówi, że właśnie tanie smartfony będą w najbliższym czasie sprzedawały się najlepiej. W Europie wschodniej urządzenia te już zaczynają osiągać przewagę nad bardziej zaawansowanymi modelami, a w przyszłości staną się kluczem do ekspansji na rynkach rozwijających się. Dlatego Jeronimo nie zdziwi się, jeśli nawet Apple wyda niedługo tańszego iPhone'a.

Możliwe, że system Meltemi zostanie zaprezentowany na konferencji Nokia World w Londynie, która odbędzie się w październiku. Nowy system ma prawdopodobnie być bardzo lekki i przystosowany do nowych trendów, bo inaczej po co Nokii byłby kolejny system oparty na Linkusie, skoro mogłaby używać w tańszych smartfonach Symbiana. Ostatnie modele z tym systemem prezentują cie całkiem dobrze.