Nokia rezygnuje z liter w nazwach telefonów

Nokia zdecydowała, że nazewnictwo jej teleofnów, w którym pojawiały się litery i cyfry nie odpowiada obecnym warunkom rynkowym. Nowe urządzenia fińskiej firmy będą od teraz znakowane trzycyfrową liczbą, tak jak najnowszy smartfon o nazwie "500".

Nokia przechodzi ostatnio wiele zmian. Nie ominą one nazewnictwa jej urządzeń. Stosowany do tej pory schemat nazw z literami miał informować o przeznaczeniu danego telefonu. Seria E oznaczała urządzenia do zastosowań biznesowych, a głównym przeznaczeniem telefonów serii X była rozrywka.

Jednak obecne telefony, tak sam sprzęt jak i oprogramowanie, pozwalają na duże możliwości ich dostosowania do potrzeb klienta, który może wykorzystać je do dowolnych celów. W związku z tym litera wskazująca na przeznaczenie danego modelu straciła w ostatnim czasie na znaczeniu, a dodatkowo prowadziła do nieporozumień, gdy telefony różnych serii były oznaczane tą samą cyfrą np. C7 i X7.

Nowe, liczbowe nazewnictwo informuje o stopniu zaawansowania technologi zastosowanej w danym modelu. Cyfra 9 na początku oznacza sprzęt najwyższej klasy, a 1 to tania opcja dla osób o niewielkich wymaganiach w stosunku do telefonu.

Robert Cozza, analityk z firmy Gartenr zastanawia się jednak, dlaczego Nokia nie zastosuje nazw słownych używanych np. przez HTC (Sensation) lub Samsunga (Galaxy), które wpływają pozytywnie na rozpoznawalność marki. Z drugiej strony nowe nazewnictwo wprowadzone przez fińską firmę wydaje się praktyczne podczas poszukiwaniu odpowiedniego dla klienta urządzenia. Nokia 500 to pierwszy smartfon firmy z procesorem 1GHZ, choć jak widać już po samej nazwie, inne względy sprawiają, że nie należy on do urządzeń z najwyższej półki, a jego cena jest przystępna.