Nokia rezygnuje z marki Symbian

Niedawno wydane smartfony Nokia 701, 700 i 603 wyposażone zostały w system operacyjny Symbian Belle, który w późniejszym terminie miał trafić także na inne modele telefonów fińskiej firmy. Teraz informacja ta została potwierdzona, ale przy tej okazji podano, że nazwę systemu zmieniono na Nokia Belle.

Nokia Belle

Marka Nokia jest silniejsza niż Symbian i stąd wynika zmiana nazwy systemu operacyjnego - uważa Ben Wood z CCS Insight. Możliwe, że także dlatego fińska firma zrezygnowała niedawno z marki Ovi, a swój sklep nazwała po prostu Nokia Store.

W czwartym kwartale sprzedano 19,5 mln smartfonów z Symbianem, co stanowi 17 proc. urządzeń tego typu, które w tym okresie trafiły do użytkowników. Rok temu w tym samym czasie sprzedano ich 29,5 mln, co stanowiło 36,3 procent wszystkich smartfonów - podaje firma Gartner.

Nokia poinformowała na swojej stronie, że system Nokia Belle w lutym będzie dostępny dla użytkowników Nokii N8, E7, E6, X7, C6-01, C7, oraz Oro. Na rynku już są Nokia 701, 700 i 603, a do sprzedaży wchodzą właśnie rozszerzone wersje smartfonów Nokia N8, C7 i C6-01 wyposażone w nowy system.

Pierwsze smartfony z Nokią Belle (Symbianem Belle) zostały zaprezentowane w sierpniu 2011 roku. W październiku fińska firma wydała natomiast pierwsze smartfony z Windows Phone 7. System ten ma zastąpić Symbiana, ale choć jego flagowa Nokia Lumia 800 jest wyjątkowo ciekawym urządzeniem, to jednak użytkownicy nie wykazują wielkiego zainteresowanie Nokią z systemem Microsoftu.

Czy zmiana nazwy systemu na Nokia Belle oraz dalsza promocja smartfonów z Windows Phone zapewni fińskiej firmie sukces? Niełatwo jest rywalizować z Androidem oraz iOS, które są na fali, ale co z tego wyjdzie, przekonamy się w niedalekiej przyszłości.