Nokia sprzedała 12 milionów smartfonów w pierwszym kwartale 2012 roku

Nokia ocenia, że w pierwszym kwartale 2012 roku sprzedała tylko 12 milionów smartfonów. Wśród nich są jedynie dwa miliony smartfonów Lumia z systemem operacyjnym Windows Phone. Firma podaje, że na złe wyniki wpłynęły liczne czynniki. Kluczowe dla przyszłości firmy będzie wejście smartfonów Lumia do Chin i USA.

Nokia N8

W pierwszym kwartale 2012 roku Nokia sprzedała około 71 mln telefonów komórkowych. W tym samym okresie roku 2011 fińska firma sprzedała 108,5 mln telefonów. Aby poprawić swoją sytuacje Nokia będzie inwestowała w popularyzację smartfonów z Windows Phone (na razie sprzedała ich tylko 2 mln) oraz obniży ceny niektórych ze swoich telefonów.

Nokia napotkała na trzy problemy, których się nie spodziewała. Użytkownicy, szybciej niż prognozowano, tracą zainteresowanie smartfonami z Symbianem (w zasadzie Nokia zrezygnowała z tej marki i nie określa już tak swojego systemu), smartfony Lumia z Windows Phone nie wzbudziły spodziewanego zainteresowania klientów, a na rynkach rozwijających się firma napotkała na coraz silniejszą konkurencję.

Zobacz również:

  • Nokia żyje i ma się dobrze. Samsung podał pomocną dłoń

Polecamy: Testy smartfonów Nokii

Teraz Nokia musi liczyć na poprawę sprzedaży smartfonów Lumia z Windows Phone. Kluczowe dla dalszych losów firmy może być przyjęcie tych urządzeń w USA i Chinach. Kraje te są obecnie największymi rynkami smartfonów na świecie. Analitycy mówią, że Nokia powinna jak najszybciej wydać smartfon Lumia 610.

Smartfon ten będzie najtańszym urządzeniem z systemem Windows Phone (189 euro). Może to zachęcić ludzi to wypróbowania i przekonania się do smartfonów Lumia. Nokia poinformowała także, że dostępna będzie również wersja tego smartfonu z coraz popularniejszą technologią zbliżeniową NFC.