Nokia sprzedała 4 mln telefonów Lumia - i co z tego?

Nokia poinformowała, że w drugim kwartale 2012 roku sprzedała 4 mln sztuk smartfonów sygnowanych nazwą Lumia. Niewiele zmienia to jednak sytuację samej firmy, która ciągle jest na minusie.

Przychód firmy za drugi kwartał wyniósł ponad 7,5 miliarda euro. Szacuje się, że 1 miliard pochodzi ze sprzedaży smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone. Wyniki sprzedaży serii Lumia eksperci określają mianem umiarkowanego sukcesu. Wyglądają jednak blado, jeśli weźmie się pod uwagę, że w analogicznym okresie zeszłego roku fiński producent sprzedał 4,8 mln smartfonów. Ponadto przychody na poziomie ponad 7 miliardów są mniejsze niż koszty poniesione przez firmę. Oznacza to, że Nokia miniony kwartał zamyka "pod kreską". Jest to zresztą trend spadkowy, który utrzymuje się od dłuższego czasu.

"Drugi kwartał był dla nas trudnym okresem. Przeprowadziliśmy restrukturyzację, która była niezbędna do tego aby firma się rozwijała. Nokia pokazała determinację w kwestii poprawy swojego modelu biznesowego oraz rozważnego zarządzania swoimi zasobami finansowymi. Zrezygnowaliśmy na przykład z marki Virtu. Zrobiliśmy kolejny krok na drodze do poprawy sytuacji naszej firmy" - powiedział Stephen Elop, szef Nokii w Ameryce Północnej.

Czy sądzicie, że dawny gigant na rynku telefonów ma szansę się odrodzić?