Nokia stanie się oficjalnie własnością Microsoftu już za 3 dni

O planach przejęcia fińskiej Nokii przez Microsoft dowiedzieliśmy się już w zeszłym roku. Wygląda na to, że za trzy dni transakcja zostanie wreszcie sfinalizowana.

Nokia jest jednym z gigantów rynku telefonów komórkowych, który nieco podupadł na przestrzeni ostatnich kilku lat. Fińska firma trzymając się Symbiana oddała pola takim producentom jak Apple i Samsung, którzy postawili na nowoczesne systemy operacyjne, takie jak iOS i Android.

Dopiero po zawiązaniu strategicznego partnerstwa z Microsoftem i stworzeniu linii urządzeń Lumia działających w oparciu o platformę Windows Phone udało się Nokii nieco odbić. Niestety, Finowie się spóźnili i nie są w stanie już samodzielnie zdobyć pozycji lidera na tym trudnym rynku. Z tego względu zapadła decyzja o sprzedaży mobilnej części biznesu. Zakupem mobilnego oddziału Nokii zainteresował się nie kto inny, jak Microsoft.

Zobacz również:

  • Xbox Game Pass - jakie gry w najbliższym czasie? Szykuje się mocny zestaw
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [18.10.2021]
  • Oto realme GT Neo2T. Świetne parametry i jeszcze lepsza cena!
Nokia stanie się oficjalnie własnością Microsoftu już za 3 dni

Kupno przez giganta z Redmond firmy Nokia Devices & Services, bo tak dokładnie nazywa się mobilny oddział fińskiego producenta, zapowiedziane zostało już we wrześniu zeszłego roku. Kwota transakcji to 5 miliardów dolarów za samą firmę i dodatkowe 2,2 miliarda za patenty. Jak to zwykle bywa przy takich przejęciach, nie nastąpiło ono od razu i najpierw musiały zatwierdzić je odpowiednie urzędy.

Wedle prawnika Microsoftu zajmującego się kwestią przejęcia Nokii udało się już przejść przez wszystkie etapy zatwierdzania transakcji przez urzędy na wszystkich liczących się rynkach, gdzie operują obie firmy. Ta ma stać się faktem już 25 kwietnia, a w jej wyniku Nokia może zmienić nazwę na Microsoft Mobile.