Nokia tnie ceny smartfonów w Europie

Fińska Nokia nie radzi sobie dobrze na obecnym rynku smartfonów. Aby spowolnić spadek udziału w jego wyższym segmencie (i nie tylko) postanowiła właśnie, że wprowadzi w Europie kilkunastoprocentową obniżkę cen modeli takich jak N8 i C7. Czy jednak decyzja ta przyniesie oczekiwane rezultaty?

Najbardziej znany na świecie producent telefonów komórkowych przespał ostatnie lata i obecnie zmaga się z nieustającym spadkiem swojego udziału w światowym rynku smartfonów. Ostatnio podjął nawet decyzję o wycofaniu się z Japonii.

Aby spowolnić tendencję spadkową Nokia postanowiła więc wprowadzić na rynku europejskim obniżkę cen. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że największe cięcia - około 15-procentowe - obejmą flagowy model N8, multimedialny telefon C7 oraz biznesowo ukierunkowany model E6.

Jeżeli chodzi o pozostałe cięcia, będą one małe, lecz - jak twierdzi źródło bliskie Nokii - "ich skala, biorąc pod uwagę całe portfolio, nie była widziana od bardzo, bardzo dawna".

Rzecznik fińskiego producenta niestety nie chciał się wypowiedzieć na temat konkretnych cen stwierdzając jedynie, że wprowadzone zmiany to po prostu jeden z elementów biznesowych.

Jak wspomnieliśmy na początku, Nokia nie radzi sobie z konkurencją w postaci iPhone'a Apple i smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. Jej udział w światowym rynku według firmy analitycznej Gartner wyniósł bowiem w pierwszym kwartale tego roku zaledwie 25,5 %, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego wynosił 39%.

Trzeba tutaj jednak przypomnieć, że w IV kwartale tego roku Nokia zamierza wprowadzić na rynek pierwsze smartfony korzystające z platformy Microsoft Windows Phone 7 Mango. Czy zmiana ta jednak pozytywnie wpłynie na finanse fińskiego producenta? Jak sądzicie?