Nokia traci udziały na rynku smartfonów

Firma badawcza Canalys opublikowała swoje badania dotyczące rynku smartfonów. Przedstawione wyniki nie są korzystne dla Nokii. Wszystko wskazuje na to, że nie jest ona w stanie stawić czoła coraz bardziej rosnącej liczbie konkurentów na rynku.

Z badań nt. udziału poszczególnych producentów w rynku smartfonów wynika, że Nokia nie może sobie poradzić z coraz bardziej zdobywającymi sobie popularność produktami konkurencji. Zarówno telefon Apple'a iPhone, jak i Blackberry produkcji kanadyjskiej firmy RIM zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników. Dzieję się to oczywiście kosztem Nokii. I tak w zeszłym roku jej udział w rynku smartfonów wynosił 51,9%, podczas gdy w tym roku jest to zaledwie 38,9%. W tym czasie udział Apple'a wzrósł do 17,3%, a RIM do 15,2%.

Powodem zajęcia przez Apple'a drugiego miejsce jest niewątpliwie rozwój technologii 3G oraz sprzedaż telefonu iPhone 3G na wielu rynkach, nie tylko w USA. Jednak czwarty kwartał może zmienić ten stan rzeczy głównie z powodu wprowadzenia przez RIM trzech nowych i cieszących się bardzo dużą popularnością modeli telefonów: Bold, Storm i 8220.


Zobacz również