Nokia "usypia" N-Gage'a

Fiński gigant telekomunikacyjny zdecydował się na zaprzestanie rozwijania produktów z linii Nokia N-Gage - czyli urządzeń, łączących w sobie funkcjonalność telefonu komórkowego oraz przenośnej konsoli do gier. Zamiast tego firma chce się skupić na opracowywaniu telefonów umożliwiających odtwarzanie plików multimedialnych.

Przedstawiciele Nokii zastrzegają jednak, że jest to decyzja tymczasowa - niewykluczone, że za kilka lat projekt N-Gage zostanie reanimowany. Z ich wyjaśnień wynika, iż przeznaczona do gier Nokia nie sprzedawała się zgodnie z ich oczekiwaniami - m.in. dlatego, że obecnie coraz więcej zwykłych telefonów umożliwia uruchamianie zaawansowanych gier.

Pierwsza wersja telefono-konsoli Nokii pojawiła się na rynku w drugiej połowie 2003 r. Już w chwili premiery urządzenie spotkało się z chłodnym przyjęciem - użytkownicy narzekali na jego liczne wady (m.in. niewygodny sposób trzymania N-Gage'a oraz konieczność wyjmowania baterii przy każdej zmianie karty z grą).

W 2004 r. Nokia zaprezentowała uaktualnioną wersję urządzenia, z której usunięto większość wad - jednak i ona nie sprzedawała się zgodnie z oczekiwaniami koncernu (do tej pory na całym świecie sprzedano zaledwie 2 mln Nokii N-Gage - prognozy przewidywały sprzedaż na poziomie 6 mln sztuk).

Dlatego też Nokia zdecydowała się na zaprzestanie produkcji urządzeń oraz wstrzymania prac nad jego kolejnymi modelami. W najbliższym czasie niewielkie partie Nokii N-Gage będą wytwarzane jedynie na potrzeby rynków chińskiego i indyjskiego.


Zobacz również