Nokia wierzy w WAP

Mimo iż entuzjazm towarzyszący technologii WAP powoli zamiera, Nokia wciąż uważa, że bezprzewodowy standard przesyłania danych ciągle zasługuje na uwagę.

Upowszechnienie technologii WAP (Wireless Application Protocol) w pierwszych miesiącach br. spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a producenci telefonów komórkowych szybko zaczęli wprowadzać na rynek modele aparatów obsługujących WAP. Ostatnio zaczęto jednak bardziej krytycznie patrzeć na całą ideę, określając korzystanie z Internetu na małym wyświetlaczu jako "nudne", "szary tekst na zielonym" czy uznając "technologię za przejściową". Jednak mimo tych opinii, popularność WAP wciąż rośnie i według International Data Corporation do roku 2004 ponad 1,3 mld osób na całym świecie będzie korzystać z urządzeń zaopatrzonych w WAP.

Według Heikki Tarvainena z Nokii, rosnąca liczba członków międzynarodowego WAP Forum, to znak, że WAP ciągle ma szansę na rozwój. Dlatego Nokia wydała kolejną wersję darmowego pakietu oprogramowania WAP Toolkit 2.0 służącego do pisania, testowania i weryfikacji aplikacji WAP 1.1 i WAP 1.2 dla środowiska PC. Heikki Tarvainen zaprzecza sugestii, że WAP przejdzie do lamusa wraz z pojawieniem się ultraszybkich technologii bezprzewodowych oraz sieci trzeciej generacji (3G) i GPRS (General Radio Packet Service).

"GPRS i 3G to technologie odpowiadające za rdzeń sieci (core network technologies). Wciąż będzie potrzebny standard dla platformy sprzętowej, a tym właśnie jest WAP. Będzie on potrzebny nawet przy szybszym i szerszym paśmie przesyłu danych, a pod koniec 2003 r. na świecie będzie więcej aparatów telefonicznych z dostępem do Internetu niż komputerów stacjonarnych podłączonych do sieci" - uważa H. Tarvainen.


Zobacz również