Nokia wprowadza na rynek nowy, ogromny smartfon: Lumia 625

Rodzina smartfonów Nokia Lumia powiększyła się dziś o kolejny model. Oznaczony został numerem 625 i celuje w niską półkę cenową i wydajnościową, ale wyróżnia się na tle konkurencji z tego segmentu pod jednym względem. Telefon ten ma ekran o przekątnej o długości aż 4,7 cala.

Wśród smartfonów, niezależnie jakiej firmy, wytworzył się podział na urządzenia z niskiej, średniej i wysokiej półki cenowej i jakościowej, który jest tożsamy z wielkością zastosowanego ekranu. Generalnie obowiązuje zasada, że im większa przekątna ekranu, tym lepszej specyfikacji i wyższej ceny można się spodziewać. W przypadku najnowszej Lumii 625 ta zasada nie ma już zastosowania.

Nowy smartfon będzie mieć ekran o przekątnej jeszcze dłuższej niż ta w topowej Lumia 920 i najnowszym fotograficznym smartfonie fińskiego producenta, Lumii 1020 z technologią Pure View. Najnowsza Lumia 625 będzie mieć ekran jeszcze większy, bo aż 4,7 cala. Jest to jednak sprzęt z niższej półki, więc rozczarowaniem może być rozdzielczość tego ekranu, która wyniesie 800 na 480 pikseli i 201 PPI (pixel per inch, pikseli na cal).

Reszta użytych podzespołów także nie robi pozytywnego wrażenia, gdyż zastosowano zaledwie dwurdzeniowy procesor Snapdragon S4 o taktowaniu 1,2 GHz. Całość dopełnia 512 MB pamięci operacyjnej RAM, pamięć wewnętrzna w wymiarze 8 GB oraz aparat 5 mpix. Telefon będzie mieć też slot na karty microSD. Specyfikacja powinna pozwolić na płynną pracę samego systemu operacyjnego, ale telefon może mieć problem z uruchomieniem najbardziej wymagających gier i aplikacji.

Jeśli jednak cena nowego telefonu będzie dość niska, może on być bardzo ciekawą alternatywą dla innych smartfonów z tego segmentu cenowego, w których ekrany mają zwykle przekątne od 3,2 do 3,7 cala. Wedle zapowiedzi producenta ma on kosztować 220 euro, czyli około 1000 zł.