Nokia wycofuje się z Japonii

Wiodący producent telefonów komórkowych, Nokia, wycofuje się z jednego z największych na świecie rynku telefonów komórkowych, Japonii. We wczorajszym komunikacie firma poinformowała, że zaprzestaje produkcji telefonów dla sieci NTT DoCoMo i Softbank Mobile. Oznacza to znaczne zmniejszenie aktywności na tym rynku, na który Nokia powróciła 5 lat temu wraz z wprowadzeniem na niego usług 3G.

Rzecznik firmy, Thomas Jonsson, powiedział, że przyczyną wycofania się jego firmy z rynku japońskiego jest aktualna sytuacja ekonomiczna na świecie. Z powodu zmniejszającego się popytu na telefony komórkowe, Nokia musiała przeanalizować swoje zaangażowanie na poszczególnych rynkach i podjąć decyzje które z nich nie są dla niej priorytetowe. Wybór padł na rynek japoński.

Jak powiedział Jonsson podjęcie tak zdecydowanych kroków było wynikiem m.in. tego, że firmie nie udało się osiągnąć postawionych sobie dla tego rynku celów. Odmówił on jednak podania bliższych szczegółów na ten temat. Decyzja wycofania się z największego na świecie rynku telefonów komórkowych spowodowana była również tym, że fiński producent nie dał rady konkurować z obecnymi na tamtejszym rynku producentami. Telefony takich firm jak NEC, Fujitsu, Sharp, Panasonic czy innych rodzimych producentów były znacznie bardziej popularne niż te pochodzące od skandynawskiego producenta. Powodem było również to, że sieci nie posiadały w swojej ofercie zbyt dużo telefonów Nokii. Ostatnia prezentacja portfolio 22 telefonów od sieci DoCoMo na najbliższy okres zawierała 5 modeli Panasonica, po 4 od Fujitsu, Sharpa i NECa, 2 od HTC i zaledwie jeden od Nokii.

Mimo to Nokia nie zrezygnuje z prowadzenia swojego centrum badawczego w tym kraju. Zmiany nie dotkną również ekskluzywnej linii telefonów Vertu.

Nokia była obecna na rynku japońskim już w latach '90. Wtedy dostarczała ona tamtejszym operatorom rozwiązania sieci 2G w standardzie PDC. Jednak po jakimś czasie fiński producent wycofał się z rynku. Powrócił na niego 5 lat temu oferując operatorom sprzęt do obsługi sieci 3G w standardzie WCDMA.

Według analityków decyzja Nokii znacznie więcej mówi o rynku japońskim, niż o samym producencie. Pozycja rodzimych producentów telefonów jest tam tak silna, że praktycznie żaden producent pochodzący z zewnątrz nie ma większych szans na osiągnięcie tam sukcesu.