Nokia z Androidem jednak nie pojawi się za rok

Nokia zrezygnowała z produkcji telefonów z rodziny Lumia i sprzedała cały dział mobilny Microsoftowi. Fińska firma zapowiedziała jednak, że wróci na rynek smartfonów. Już w 2016 roku mają pojawić się nowe telefony z logo Nokii na obudowie, które będą działać pod kontrolą systemu Android.

Przez wiele lat Nokia była jedną z najważniejszych firm na rynku telefonów komórkowych. Finowie przespali jednak mobilną rewolucję i odstąpili pola dzisiejszym liderom, czyli Apple i Google. Połączenie sił z Microsoftem i produkcja urządzeń z rodzini Lumia działających pod kontrolą systemu Windows Phone nie pomogło, a udział rynkowy Nokii w segmencie smartfonów był bardzo mały.

Nokia postanowiła ograniczyć straty płynące z produkcji mało popularnych telefonów. Dział mobilny fińskiej firmy został sprzedany Microsoftowi. Od tego czasu to Microsoft pod wodzą Satyi Nadelli zajmuje się dystrybucją smartfonów z rodziny Lumia, które działają pod kontrolą systemu Windows Phone. Na urządzenia Microsoftu zostanie wydany też system operacyjny Windows 10.

Nokia z Androidem jednak nie pojawi się za rok

Tablet Nokia N1 sugeruje to, jak smartfony Nokii z Androidem mogą wyglądać

Nokia nie składa jednak broni i planuje powrót na rynek smartfonów. W tym tygodniu pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o tym, że Nokia planuje w 2016 roku zacząć produkować nowe telefony z Androidem. Teraz te informacje potwierdził przedstawiciel fińskiej firmy, czyli Mike Wange.

Nie wiadomo jeszcze, jak nowe urządzenia będą wyglądać, ale będą to najprawdopodobniej urządzenia wyprodukowane przez zewęntrzenego wykonawcę, tak jak tablet Nokia N1. Nokia zajmie się opracowaniem nakładki na system Android. Będzie to możliwe dzięki umowie z Microsoftem, na mocy której Nokia nie mogła produkować nowych smartfonów przed 2016 rokiem.

źródło: gforgames.com

Aktualizacja: 27 kwietnia 2015 14:14

Niestety, nadzieje fanów Nokii na smartfon z Androidem zostały rozwiane. W dwa dni po pojawieniu się informacji o rozpoczęciu prac nad nowymi telefonami z oprogramowaniem Google fińska firma zdementowała te informacje. Nokia nie ma jak na razie zamiaru zajmować się rynkiem konsumenckim.

źródło: techradar.com