Nokia z systemem Android już gotowa

Projekt NITDroid nabiera rozpędu. Twórcom udało się już poprawnie zainstalować system operacyjny Android w jednym ze smarfonów Nokii. Teraz czas na pełną implementacje i wersje na kolejne modele?

Projekt NITDroid to jedna z ciekawszych inicjatyw tego roku. Na początku jego celem było przeniesienie systemu Android na tablety Nokii. Z czasem próby przeniosły się także na zaawansowany smartfon fińskiego producenta - Nokię N900. Wybór był prosty - oparty na Linuksie system operacyjny tego urzadzenia daje największe pole do popisu przy takich modyfikacjach.

W czerwcu serwisy technologiczne obiegła wiadomość o filmie z Nokią N900 pracującą na Androidzie. Wtedy to rozwiązanie nie działało jeszcze za dobrze. Autor projektu informował o wielu problemach z przeniesieniem systemu na fiński telefon. Największą bolączką okazał się wtedy brak podstawowych usług związanych z możliwością korzystania z Internetu i wykonywania połączeń. System oferował jedynie podstawową funkcjonalność, którą udało się wcześniej osiągnąć przy przeniesieniu go na tablety Nokii, lecz nie spełniał zadań typowych dla smarfonów.

Zobacz również:

Obecnie N900 z Androidem działa coraz lepiej. Ciągle nie można korzystać z wszystkich funkcji jakie oferuje system operacyjny stworzony przez Google, jednak autor stale dopracowuje swój projekt. Teraz Nokia N900 z Androidem umożliwia już normalne wykorzystywanie tego telefonu poprzez m.in. wspomniane wcześniej wykonywanie i odbieranie połączeń oraz korzystanie z Internetu. Autor demonstruje działanie tych funkcji na poniższym filmie.

Twórca projektu NITDroid przestrzega przed zbyt pochopnym instalowaniem mobilnego systemu operacyjnego od Google na Nokii N900 informując, że póki co jest to dość skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia. Więcej informacji o postępach w pracach, instalacji Androida na urządzeniach Nokii i samym projekcie można przeczytać na jego oficjalnej stronie.